nahoru

Gender aspekty sexuálního nácviku

Jiří X. Doležal1. října 2009 • 12:32
Gender aspekty sexuálního nácviku

Julie Poupětová..., s takovýmhle jménem by klidně mohla mít třeba cukrárnu anebo květinářství. Místo toho má ale na vizitce napsáno SEXUÁLNÍ KOUČ.

Julie Poupětová..., s takovýmhle jménem by klidně mohla mít třeba cukrárnu anebo květinářství. Místo toho má ale na vizitce napsáno SEXUÁLNÍ KOUČ.
Rozhovor MANUÁL NA SLAST s prvním „sexkoučem“ v zemi vedla Pavlína Wolfová, přečíst si ho můžete v Reflexu č. 40/2009. Milan Tesař materiál, nad kterým se místy červenala i jeho autorka, ještě doplnil NETRADIČNÍ KÁMASÚTROU. Styl hodnotí trenér SK Mokré Lhoty.

Povídání o sexu, sexu a sexu byl přítomen (coby psycholog, novinář, no a taky chtěl cosi konzultovat) i Jiří X. Doležal. Jak se dívá na sexuální trenérství?Když se podíváme na praxi paní Poupětové trochu s odstupem, zjistíme, že se její činnost vejde do množiny surrogátní terapie, behavioristické metody nácviku, kdy se používá náhradník nebo kdy terapeut jako náhradník poslouží sám osobně.

Surrogátní terapie není nic nového, v USA a západní Evropě kvetla v sedmdesátých a osmdesátých letech a jejímu rozvoji zabránil nástup epidemie AIDS — lékaři nebyli schopni zajistit, aby jejich náhradníci byli stoprocentně bezinfekční. A tak se metoda pomalu ubírala na metodologický hřbitov.
Nyní prožívá částečnou rehabilitaci, praxe paní Poupětové je dobrým příkladem přístupu, který alespoň výjimečně surrogátní metodu využije.
Její příklad však zároveň ukazuje na hlubokou nerovnost mezi muži a ženami v této oblasti lidské činnosti. Ženy jsou jako v mnoha dalších oborech jednoznačně zvýhodněny a je jim dovoleno to, co se mužům v žádném případě netoleruje.
Jak si mnozí vzpomenou, před několika lety proběhla médii causa sexuologa, jenž nabízel pacientce k terapii vlastní penis. Pacientka ho po dohodě s televizí natočila na skrytou kameru a skandál byl na světě. Onen lékař, známý sexuolog Ondřej Trojan, byl vláčen médii, jeho kolegové-sexuologové se předháněli v tom, kdo ho ostřeji odsoudí, a je div, že celá aféra nezničila sexuologovu kariéru. Přitom doktor Trojan nedělal nic jiného, než že sám sebe nabídl jako náhradníka, něco, co je více než blízké situaci, kdy paní Poupětová pracuje s pacientem „pod rukama“. Jí však, protože je žena, společnost surrogátní terapii toleruje a nevidí na ní nic zvláštního, špatného či pozoruhodného.
Tato pohlavní nerovnost je snadno interpretovatelná: Zatímco ženě – s její ženskou, převážně receptivní sexualitou – surrogátní metodu společnost toleruje, muži, u něhož je aplikace metody spojena s erekcí (rozuměj agresí), metodu společnost užívat nedovolí.
Cítí totiž iracionální, magický strach z posledního tabu naší doby, z erekce. A ten strach většině prostě zakáže posuzovat ženu a muže stejným metrem.Další sloupky a články Jiřího X. Doležala najdete v jeho rubrice
Z ÚHLU POHLEDU PLACATÉ ŽELVY (Reflex.cz)Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější