nahoru

Ostrava: Milo!

Jiří X. Doležal12. července 2009 • 17:23
Ostrava: Milo!

V rámci festivalu Colours of Ostrava měl i Reflex svoji scénu. Krom např. besedy se členy divadla Sklep měli zájemci dvakrát možnost debatovat také s naším svérázným reportérem.

Pokaždé, když mě někde naštvou a já musím konstatovat, že něco nefunguje, tak sednu a napíšu o tom článek nebo sloupek na web. Nyní nezbývá, než abych se stejnou intenzitou někoho pochválil.V pátek desátého a v sobotu jedenáctého se Reflex zúčastnil festivalu Colours of Ostrava. A jako součást programu naší scény zde byly v obřím knihkupectví Librex na pořadu dvě mé besedy se čtenáři. Jedna na téma zenu v životě Evropana, druhá bez tématu – ptejte se, na co chcete. Nyní mohu zodpovědně říct, že jsem dlouho neměl tak přívětivé, pozorné a vnímavé publikum jako v Ostravě.

Samo město mne překvapilo už před besedou – v Praze podléháme stereotypu, že Ostrava a Ostravsko jsou krajem umouněným od mouru a průmyslově hnusným. Přitom náměstí a centrum, které jsem procházel, jsou čisté, upravené, postavené z domů s kvalitní architekturou a plné nejrůznějších kulturních a sportovních akcí. (Paralelně s festivalem právě probíhá v Ostravě tenisové daviscupové utkání ČR–Argentina a jen tak namátkou, nedaleko od místa konání Colours, v Kabinetu architektury Domu umění, byla o další měsíc prodloužena pozoruhodná výstava věnovaná architektu Erichu Mendelsohnovi.)


Pak začala první beseda a já musel redukovat druhý pražský stereotyp – totiž že Ostraváci jsou jen banda obhroublých havířů, neurvalých chacharů. Diváci však byli většinou mladí, podle všeho studenti, otázky byly bez agrese, chytré, k věci a orientované.

Když byla první beseda u konce, pořád jsem nevěděl, zda nešlo o náhodu, ale druhý den bylo obecenstvo stejně milé a pozorné, a tak mi nezbylo než své pražské stereotypy odložit do koše na odpadky. A do budoucna vím, že od nynějška do Ostravy pojedu na libovolnou akci vždycky rád.Obsáhlejší reflexi z celkového průběhu festivalu
COLOURS OF OSTRAVA přinese Reflex.cz po víkendu.
Jiné sloupky a články JXD najdete v rubrice Z ÚHLU POHLEDU PLACATÉ ŽELVY (Reflex.cz)Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější