nahoru

Radar proti čemu?

Jiří X. Doležal 6. prosince 2007 • 14:41

Nejnovější zpráva americké tajné služby, že Irán přestal už před několika lety vyvíjet atomovou bombu, jistě potěší. Jaké argumenty ve prospěch amerického radaru u nás však po tomto zjištění zůstaly?


Radar měl monitorovat rakety, které měly letět odněkud z Iránu směrem k eutoatlantickému civilizačnímu okruhu a které měly nést perskou jadernou hlavici. A z Iránu šel léta strach, tato země je sice islámská, ale na rozdíl od celé řady muslimských zemí jsou její obyvatelé kaukazoidi, běloši, kteří by byli schopni válku s námi dotáhnout do konce.
Nyní se ukazuje, že drahé, politicky problematické a náročné zařízení jménem americký radar proti Persii vlastně nepotřebujeme, ale česká politická reprezentace, alespoň její vládní část, po zbudování tohoto zařízení volá dál.
Bylo by načase, buď s tím skončit, nebo vysvětlit veřejnosti, že radar měl od samého počátku monitorovat Rusko, a ne Írán. Jinak jsou totiž argumenty pro jeho dokončení ve světě, v němž Persie atomovou bombu nemá, dosti chabé...