nahoru

Rusko kráčí do středověku

Jiří X. Doležal 27. května 2007 • 19:09

Skutečnost, že kousek na východ od nás vzniká nové samoděržaví, unikla málokomu. Stejně tak každý ví, že Putin už dávno není prezidentem, ale spíše prvním demokraticky voleným carem matičky Rusi. V neděli Rusko potvrdilo, že do středověku kráčí nejen vývojem své nejvyšší politiky, ale i vývojem vztahu ke gayům.

V neděli moskevský starosta zakázal pochod homosexuálů městem. Když chtěli zástupci sexuálních minorit předat na moskevskou radnici protestní dopis, napadla jejich shromáždění jak protidemonstrace komunistů, nacionalistů a věřících, tak policie. Řada gayů byla zatčena, stejně nekompromisně úřady zatočily i se sympatizanty ze zahraničí. Zatčen byl například německý poslanec za Zelené Volker Beck.
Ruské úřady ukázaly, že elementární svoboda člověka v Rusku neexistuje, že znovu, jako za bolševika, budou pošlapávána práva těch, kteří naprosto nikomu neškodí. Boj proti homosexuálům a jejich diskriminace je, stejně jako například projevy antisemitismu či válka proti drogám, signálem, že se společnost fašizuje a přestává být demokratickou.
Česká republika má obrovský mravní dluh, za čtyřicet let komunismu našim diskriminovaným a utlačovaným lidem pomáhaly miliony lidí ze svobodného světa. Nyní, kdy již zdánlivě v Evropě téměř není totalit a diktatur, jako by Češi neměli ten historický dluh komu splácet. Moskevské události však ukazují, že přes nejrůznější demokratizační hrátky je řada režimů ve východní Evropě zcela nelidských. Že přes pokrok demokracie a individuální svobody stále v Evropě existují četné utlačované, pronásledované a diskriminované menšiny. Proto by nejen Češi, ale všechny národy civilizovanější části Evropy nyní měli začít pomáhat ruským gayům stejně, jako se kdysi pomáhalo českým disidentům.