nahoru

Sedmnáct let demokracie a dost

Jiří X. Doležal 31. července 2006 • 01:09

Jiří Paroubek v nedělních otázkách Václava Moravce svým vystoupením bolestně připomenul, že v Čechách nikdy netrvala demokracie víc než dvacet let. Nyní je naživu sedmnáctým rokem a zdárně skomírá.


Málokdo si to v pakárně povolebních jednání uvědomil, protože ohrožení demokracie vždy přichází nenápadně a plíživě. Poslanci ČSSD, když probíhá některé z dalších a dalších kol marných voleb předsedy sněmovny, hlasovat nechodí - a už i odevzdávali hlasovací lístky na důkaz, že "nezradili". Ústava voleným zástupcům však nařizuje hlasovat podle nejlepšího vědomí a svědomí, ne podle nařízení politbyra partaje. Takže ono odevzdávání je na hranici demokratické ústavy.
Jinou pikantérií je vláda, která nemá od voleb žádný mandát, a přesto díky regresní zašprajcnutosti Jiřího Paroubka už dva měsíce vládne bez něj. Vláda, která nerespektuje výsledky posledních voleb, není vládou demokratickou, tady už nejsme na hranici ústavy, ale daleko za hranicemi všech principů zastupitelské demokracie.
Ale to nestačí, je tu ještě postoj nezvoleného premiéra Paroubka k povolební situasi. Když předvádí takovou míru zašprajcnutosti, jakou od voleb vykazuje a za kterou by se nemuselo stydět žádné neurotické a trucovité děvčátko, když vytvořil blok s komunisty a když v Otázkách jako už tolikrát zopakoval, že přes něj voda neteče a vlak nejede, lze považovat demokracii v této zemi za přímo ohroženou. Úřednická vláda, o které mluvívá premiér, je totiž výsměchem výsledku voleb a vůli občanů.
Nikdo navíc neví, co přijde z Paroubkovy strany dál. Návrh na zrušení voleb, protože socanům komplikují vládnutí?