nahoru

Konopí na Hrad(ě) a Marihuana March

Jiří X. Doležal 5. května 2005 • 05:13

Když jsme jako studenti v osmdesátém devátém roce hulákali na Národní třídě Havel na Hrad! a generace našich rodičů na nás za to poslala tanky (pardon, obrněné transportéry), mysleli jsme tím heslem samozřejmě nejen konkrétné osobu konkrétního Václava Havla, ale i vše, co nám ztělesňoval. Svobodu, toleranci, otevřenost. Takže jsme tím heslem vlastně mysleli i konopí na Hrad...

. Ale nahlas jsme si to říkali fakt jen ve vtipech - že by ty hradní zahrady fakt stály za osetí. Nestalo se, pan prezident Havel sice udělil několik milostí za nesmyslné konopné rozsudky, ale k zákonné dekriminalizaci konopí nedošlo.
O šestnáct let později, při přípravách výroční výstavy Reflexu a za prezidenta nekuřáka Klause, jsem řešil, jak na Pražském Hradě v letohrádku královny Anny instalovat pěstírnu marihuany, jakou si obvykle provozují samopěstitelé. To jest jeden deep water bubbler pod čtyřstovkou žárovkou. A byl konec srandy jak za let studentských, protože tohle nebyl vtip, ale realita.
Ne realita policejní stíhy - realita toho, že v tak památkově chráněném objektu, jakým Belveder je, fakt nejde nechat stát prokopnutelný sud s padesáti litry hydroponického živného roztoku či tlouct do zdí háky na vedení elektřiny k pěstírně.
Ergo jsem vypěstoval (samozřejmě certifikovaně technické:))) konopí v substrátu v květináči, co pasuje do bubbleru, lampa nesvítí, v sudu nic není, konopí se zalévá konvičkou, takže přebytečná voda odkapává do bubbleru a integrita historické podlahy nemůže být narušena, ale s lampou - až na to, že nesvítí - bubbler vypadá přesně tak, jak takovéhle skříně v domácnostech vypadají. A především - KONOPÍ ROSTE!
Otevření výstavy pro spolupracovníky a hosty Reflexu proběhlo nádherně - prohlédl jsem si pěstírnu na Pražském Hradě, pak si dal na terase jointa a snažil se uvěřit, že se mi to nezdá, že tam ta marihuánová skříň fakt je, a že se zrovna ten den v MF Dnes politici předháněli, kdo toho za život víc vyhulil.
Takže až půjdete 7. května z Letenské pláně z Million Marihuana March - shromáždění za legalizaci konopí, které tam začíná ve třináct hodin - zajděte do Belvederu. Uvidíte tam na výstavě Reflexu skutečně vlastenecký cannabis - roste v první pěstírně skunku přímo v nejsvětějším symbolu české státnosti, Pražském Hradě.