nahoru

Bez dálnic … (nelze žít)

JOSEF VOMÁČKA28. srpna 2008 • 11:25
Bez dálnic … (nelze žít)

Média přinesla v minulém týdnu poněkud překvapující materiály – týkají se navrhovaného, poměrně výrazného zpomalení výstavby českých a moravských dálnic. U vybraných komunikací se dokončení dočkáme dokonce až po roce 2016 (například Ruzyně-Suchdol).


Stát počítá s každoročním krácením rozpočtu o významné částky, které opravdu zpomalí dokončování propojení rozestavěných silnic a dálnic pod snesitelný horizont. Poruší se celá řada volebních slibů, znásobí a prodlouží ekologické dopady dopravní intenzity, poškodí návaznost souvisejících projektů a investic. Obchvaty některých měst nebudou dokončeny, propojení a dokončení pražského dálničního okruhu se výrazně posune; očekávané osvobození labského údolí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi od tisíců nákladních i osobních vozů, otravujících romantická údolí i hladiny vod, se prodlouží o léta.
Každý organismus je tak kvalitní, výkonný a zdravý, jak mu funguje jeho cévní systém, dopravující na správná a potřebná místa živiny a energii. Pokud tento systém poškodíme, následky bývají nedozírné, někdy nevratné. Když se budeme chovat k naší křehké, nedostačující a svým způsobem nekvalitní silniční dopravní síti podobným způsobem, přineseme sami sobě mnoho násobících se problémů. A to stále hovoříme o těch pár desítkách kilometrů již rozestavěných projektů, jejichž dokončení by mělo stát něco přes 100 miliard.
Ale co dál? Kde jsou v tomto případě komunikace, které musí doplnit funkční evropskou síť kapacitních dálnic? Jak to vypadá s chybějící dálnicí z Prahy na jih? Kde je spoj mezi Vídní a Brnem, kde je superpotřebná druhá dálnice, souběžně s trpící páteřní osou D1? Jak podvyživené je Ostravsko, za co pyká Zlín, co náš přepychový lázeňský trojúhelník a Sudety vůbec? Nemá náš státní rozpočet přece jen zvláštně nastavené priority? Pohled na dálniční mapu Evropy je víc než výmluvný a omlouvat se stavem hospodářství šedesát let po válce není příliš fér. Vždyť kolaps pražské dopravy o minulém víkendu, kdy dočasná nefunkčnost jediného silničního mostu zkomplikovala cestování po celých středních Čechách, je nejen příkladem víc než dobře ilustrujícím současný stav, ale hlavně mementem velmi vážně varujícím.

JOSEF VOMÁČKA