nahoru

„Nevládky“ varují NATO

MAREK HUDEMA3. dubna 2009 • 17:39
„Nevládky“ varují NATO

Jedenáct významných nevládních organizací varovalo včera před posíláním vojáků do Afghánistánu...

Jedenáct významných nevládních organizací varovalo včera Severoatlantickou alianci před chybami jejích vojáků v Afghánistánu a stěžovalo si na jejich špatný postup při rekonstrukci země. Jenže vojáci mají především chytat teroristy a o rekonstrukci Afghánistánu by se měla starat hlavně afghánská vláda.
Organizace, které poskytují pomoc Afghánistánu, jedné z nejchudších a nejvíce vyzbrojených zemí světa, upozornily ve zprávě nazvané „Caught in the Conflict“ šéfy zemí NATO na chyby, kterých se v zemi dopouštějí. Varovaly také před plánovaným zvyšováním počtu cizích vojáků, které podle nich může vést k dalšímu prohloubení chaosu. Kritizováni byli nepřímo i Češi, kteří působí v Afghánistánu v rámci Aliance.
Nevládkám – jako je ActionAid či celosvětově působící Oxfam – vadí, že vojáci příliš málo dbají na ochranu civilistů před teroristy, Tálibánci či bandity. Alianční vojáci podle nich porušují místní zvyky a zásady slušného chování a popuzují obyvatelstvo proti sobě. Navíc díky spolupráci s humanitárními organizacemi v rámci takzvaných Provinčních rekonstrukčních týmů (Češi řídí jeden z nich se sídlem v Lógaru) to prý vypadá, že i členové nevládek vlastně slouží vojákům či dokonce místní vládě.
Nevládky také varovaly před vytvářením nových ozbrojených sborů z místních kmenů či před uplácením místních stařešinů, velitelů a politiků ze strany vlády a spojeneckých – myšleno hlavně amerických – vojáků.
Ve většině věcí mají humanitárci pravdu: cizí vojáci skutečně porušují místní zvyky, občas netrefí útočiště teroristů a bomby padají na nevinné lidi a jejich postup při rekonstrukci se často zaměřuje na malé nebo nesmyslné projekty, jako je třeba výstavba veřejných záchodů na neobydlených místech.
Jenže vojáci by v Afghánistánu především měli pochytat teroristy a vzbouřence a k tomu jim velmi dobře může posloužit i uplácení místních autorit nebo vytváření provládních milicí. Na rekonstrukci záchodů specialisté opravdu nejsou a také jim to nepřísluší. Pokud by si měli humanitárci na někoho stěžovat a někoho varovat před špatným postupem, je to především afghánská vláda, která je ve zprávě kritizována jen velmi opatrně.Další články autora najdete v rubrice ŠÍLENÁ RACIONALITA (Reflex online)


Související články:

Marek Hudema: NOVÁ AMERICKÁ STRATEGIE V AFGHÁNISTÁNU BUDE FUNGOVAT (Reflex online, 30. 3. 2009)
Po nedávném projevu amerického prezidenta Obamy je jasné, že se USA dohodnou alespoň s částí radikálních afghánských islamistů na spolupráci a že hodí přes palubu prezidenta Afghánistánu a možná i šéfa pákistánského státu...

MAREK HUDEMA