Martínek: Miliardy v&#160hajzlu | Reflex.cz
nahoru

Martínek: Miliardy v&#160hajzlu

Petr Holec2. prosince 2009 • 11:01
Martínek: Miliardy v&#160hajzlu

Pardubický hejtman Radko Martínek by byl mužem na svém místě – na Kubě. Nikdo jiný by totiž v zemi, jež si aspoň oficiálně hraje na demokracii, neřekl v přímém přenosu voličům, že klidně vyhodí jejich dvacet miliard.Martínek, nepřekvapivě postarší sociální demokrat, jenž jistě věří, že peníze krajů pocházejí z tiskárny na krajském úřadě, to s neskrývanou pýchou a&#160bohorovností bolševického tesilového krajského tajemníka udělal v&#160pondělních Událostech, komentářích na ČT; s výsměchem v podstatě poslal někam podnikatele Radima Jančuru, jenž krajům nabídl levnější vlaky než České dráhy.

Martínkův hlavní argument? Ten je na celé věci to nejlepší: hejtman (možná) prolistoval návrhy, na zkušební koleji u Velimi okoukl pár vagonů a prostě nevěří, že někdo umí být levnější než někdejší státní moloch s rezivějícím autoparkem a armádou přebytečných odborářů. Přestože se k tomu Jančurova firma zavázala v návrhu smlouvy, včetně pokut za nedodržení závazků.
Dlouho jsem chtěl věřit, že na ČT24 sleduji reprízu komunistických Aktualit, ne současný pořad. Ostatně pořád si připomínáme dvacet let od Listopadu a mnohé současné politiky vůbec není snadné odlišit od těch tehdejších.

Něco tak morbidního totiž z pozice hejtmana zatím nepředvedl ani David Rath; ten aspoň, navzdory všem patetickým tirádám, coby (politický) podnikatel zná cenu peněz a ví, že se netisknou u jeho asistentky. Proto si ani hejtmany nevolíme, aby je vyhazovali oknem. Nebo aspoň ne po miliardách.

Jistě: Martínek, potažmo kraj, má právo vybrat si České dráhy. Takový je zákon. Měl by ale k tomu mít aspoň trochu ospravedlnitelný důvod, třeba že ke špinavým vlakům trpí sentimentem z dětství. Jeho jediný důvod bohužel je, že miliardy, o nichž rozhoduje, nejsou jeho, takže je klidně spláchne na koleje.
Další články Petra Holce najdete v rubrice KOREKTNÍ NEKOREKTNOSTKlíčová slova: martínek české dráhy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější