nahoru

Mixáž holí

Andrej Halada20. října 2009 • 10:06
Mixáž holí

Nedávno jsem šel s golfistou, který měl v bagu hole každý pes jiná ves. Skoro každá byla od jiné značky, z jiného setu. Ve skutečnosti platí, že na holích moc nezáleží: pokud umíte hrát. Nebo pokud si na ty vaše dostatečně zvyknete.

Nedávno jsem šel s golfistou, který měl v bagu hole každý pes jiná ves. Skoro každá byla od jiné značky, z jiného setu.
Uměl s nimi ovšem hrát, a to i přes skutečnost, že například jeho trojka železo byla téměř žiletka, zatímco šestka „odpouštěcí“ hůl. Jedna hůl byla stará víc než deset let, další vypadala jako nová.
Někteří hráči by s takovou sadou nemohli hrát, někteří by se jí zhrozili. Ve skutečnosti platí, že na holích moc nezáleží: pokud umíte hrát. Nebo pokud si na ty vaše dostatečně zvyknete. U mnoha rekreačních hráčů uvidíte v begu plnou sadu čtrnácti holí od jedné značky, všechno jsou to špičkové nástroje renomované značky, dokonce i beg bývá od téže firmy, ale dotyčný to kope a střílí do všech stran.


V našich končinách nejsme moc zvyklí na to, že obsah golfových begů bývá různorodý. V Česku totiž prakticky neexistují staré hole. Golfový boom tu začal někdy před deseti lety, a proto hráči na českých hřištích mají nové, pár let staré vybavení. Mimochodem, staré tenisové rakety, ještě ty dřevěné, bychom v komorách, garážích či sklepech určitě našli. Stejně tak staré lyže.
Naopak ve Velké Británii najdete u mnoha hráčů hole staré deset i více let. Anebo mají kombinaci nových a starých holí. A mají právě ty namixované sety, kde každá hůl je jiná. Především starší hráči si na některé hole už zvykli, hrají s nimi dlouho, k nim si pak přikoupili jinou hůl, některou zase ztratili, zlomili ... Takhle se rodí set pes–jiná–ves.
Není důvod si myslet, že s různými holemi budete hrát hůř. Záleží na jediné věci: musíte vědět, jak s kterou holí hrajete daleko, musíte dotyčnou hůl znát. Je určitě trochu zvláštní, když budete mít pět let starou devítku Callaway, osmičku Nike úplně novou, sedmičku žiletku Taylor Made a šestku Mizuno pro rekreační hru – ale pokud vám každá hůl sedí a víte, že mezi nimi je vždy rozdíl 10 metrů, tak proč ne?
Že lze mixovat sadu, jsem si vyzkoušel sám na sobě. Mám hole Callaway X-20 Tour, koupil jsem si tuhle sadu před dvěma lety. Je to sada pro lepšího hráče, jenže za ty dva roky hraní jsem zjistil, že například se šestkou a pětkou (čtyřku mám doma v komoře) nejsem schopen hrát ty rány, které bych měl. Ty hole jsou na mne příliš obtížně trefitelné. Tak jsem to vyřešil následovně: koupil jsem si jednu šestku X-22 pro rekreanty, byla to tzv. testovací hůl. Stála mě jenom tisícovku. A pak jsem si ještě dokoupil pětku X-22 rekreační, už úplně novou (testovací bohužel neměli). Mám teď takový „kombi“ set, opravdu pestrý. Patr Odyssey, lob vedžka Titleist, sand wegde Ping, PW-7 jsou tourové X-20, šestka pětka X-22. A uvažuji o tom, že bych si možná ještě dokoupil čtyřku železo – ale to bych asi nejspíš šel ještě o úroveň níž a koupil si začátečnickou Big Berthu od Callawaye. S tou bych tu čtyřku možná trefoval dobře, tahle hůl už opravdu hodně odpouští.
Důvodem téhle směsky je prostě fakt, že nejsem žádný skvělý hráč, potřebuji si v případě delších holí pomoct. Na kratší rány mi zase ty tourové hole pro lepšího hráče sedí, jsem s nimi přesnější.
Výrobci se hráčským nedostatkům a zvláštnostem už taky přizpůsobují. A dokonce i v případě holí pro výborné hráče. Vždyť například některé firmy měly nebo stále mají hole designované tak, že od PW do sedmičky jde o žiletky, zatímco od šestky dolů jsou to hole typu cavity back, tedy se silnějším okrajem a větším sweet spotem. Firma Callaway zase nabízí své hole Big Bertha tak, že pětka a čtyřka mají podstatně širší spodní část, tyto hole se výrazně liší svým tvarem od zbytku setu. Je to vlastně jakýsi mezistupeň mezi železy a hybridy. A to, že mnohé dámské sety končí s železy někde u šestky a zbytek jsou hybridní hole, je samozřejmost.
Ostatně stačí se podívat do minulosti, do begů našich golfových prapředků. Našli bychom v nich z dnešního pohledu opravdu zvláštní, různorodé hole. A přece ti lidé hráli – a dosahovali skvělých výsledků.ZELENÝ BAULL č. 231
ANDREJ HALADA, www.navzduchu.czVyjádřete svůj názor a hlasujte v rubrice ČESKÁ HŘIŠTĚ! U každého areálu máte možnost přidělit mu jednu až pět hvězdiček. V nabídce jsou zastoupena všechna česká hřiště. Zjistíte také, jak se hřiště líbí ostatním hráčům.

Zelený Baull

Česká hřiątě

Fotogalerie hřią»

Andrej Halada


Kurzy měn
25,650
22,710
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější