nahoru

Zelený Baull 36 /O golfových knihách

Andrej Halada 27. prosince 2005 • 11:41

Myslíte si, že se golf dá naučit čtením knih? Většina asi řekne, že ne. Ale většina si také nějakou tu instruktážní golfovou příručku koupí.


Vždycky, když vstoupím do knihkupectví a vidím regál s golfovou literaturou, nestačím se divit. Golf u nás hraje přes 23 000 lidí, z toho polovina skutečně aktivině. To je nevelké publikum. Přesto vrhají nakladatelé na trh jednu knihu za druhou. Za posledních deset let jich vyšlo už přes třicet, z toho polovina je nejrůznějších příruček typu „jak na to“. Kdo je asi kupuje? Jsou tyhle knihy výdělečné? Kolik z nich má doma obyčejný český golfista? Jestli ke golfu takový hráč přistupuje jako já, tak se té přehršli knih nedivím. Nedávno jsem to totiž počítal a mám doma v knihovně už 19 českých knih o golfu! Příručky, encyklopedie, golfové příběhy, hráčské knihy od Woodse i Nicklause…
Když jsem začínal, příručky jsem měl na nočním stolku, usínal jsem u nich i probouzel se s nimi, nosil si je na záchod, četl u televize, v tramvaji… Vykonaly a pořád vykonávají velkou službu. Když zapomenu, jak držet hůl při ráně ze svahu, stačí nalistovat příšlušnou stranu. Takže každému radím: kupte si nějakou příručku, protože ušetříte za lekce u trenéra. Trenéra navíc nemáte kdykoli k dispozici, knihu ano.
Některé příručky patří k lepším, některé jsou obyčejnější. Osobně se mi hodně líbila útlounká knížka Hrajeme golf dvojice autorů John Bradley / Alexander Kőlbing (nakladatelství Kopp v edici Průvodce sportem), která je psaná hutným a věcným stylem a kterou jsem četl úplně na začátku. Je taky levná, stojí ani ne dvě stovky. Kdo chce vědět víc, ten má k dispozici americkou knihu Hrajte lépe golf (autoři Mike Adams/T. J. Tomasi, vydalo nakladatelství Fragment), která nabízí už velmi podrobné lekce o všech herních technikách, jsou tu i ukázky švihu známých hráčů. Třetí rovněž velmi obsáhlou knihou je nyní před vánoci vydaný Golf pro každého (autor Steve Newell). Knížku vydalo nakladatelství Slovart, původní vyšla v nakladatelství Dorling and Kindersley a dobré na ní je to, že je obrazově bohatě vybavena a stejně jako všechny knihy z D&K je graficky skvěle zpracovaná. Kdybych měl říct, která z příruček je napsaná nejzábavněji, tak budu jmenovat Golf a jeho technika krok za krokem. Vydalo ji nakladatelství Kargomedia, autorem je Derek Lawrenson. Jeho styl je velmi suchý a vtipný, ryzí anglický přístup. Jsou tu velmi poučné kapitoly o psychologii a taktice hry.
Nicméně ne všechny golfové knihy mohou pomáhat. Kupříkladu takový Golfový lékař (Kargomedia), který už svým titulem jasně říká, že vám má být k pomoci, mi byl vcelku k ničemu. Snažil jsem se podle něho zbavit šlajsu, ale než jsem složitou strukturou knihy pronikl k radě samotné, šlajsovat jsem se odnaučil sám. Docela demoralizující je taky poznámka Tigera Woodse v jeho knize Jak já hraju golf (Pragma): „Jsem rád, že jsem nikdy v životě nezahrál pětiputt…“ To každého začátečníka, který občas honí míček z jednoho konce grýnu na druhý, motivuje… Ale náladu vám mohou zas zlepšit Udivující golfové příběhy (1. a 2. díl, Kargomedia), kde se dočtete o jistém hráči, který zahrál v jednom kole hole in one, ale před touhle úžasnou ranou měl výsledky 9-21-9-16-11-13. Tohle už fakt potěší!

Andrej Halada