nahoru

Zelený Baull 10 / Golf není hra do horka – a do bouřky zvlášť

Andrej Halada 28. června 2005 • 03:22

Letní vedra mě stále více utvrzují v tom, že golf není hrou do středoevropského parna. A hlavně není hrou do blížících se bouřek – to jen dodávám aktuálně, možná jste zaregistrovali, že v sobotu zabil jednoho golfistu na Konopišti blesk. Je to hra do britského přímořského klimatu, kdy není ani teplo ani zima, slunce občas svítí, občas sprchne, fouká vítr a je příjemně. Naopak když se máte v třiceti stupních nad nulou trmácet po vyprahlých fairwayích středních Čech, moc velká legrace to není. Alespoň pro mě.


Během svého golfového nadšení jsem už vyzkoušel hru za každého počasí a v každé roční době. Letos jsem například hrál hned 1. ledna, bylo asi šest nad nulou a v Motole svítilo pěkné zimní slunce. Výtečná hra. Hezky se mi hraje například v dubnu, kdy se ještě stromy ani nezelenají, jen člověk musí dát pozor na vítr. Nejenže unáší míčky, ale taky vás může pořádně ofouknout a to pak týden děláte všechno možné, jen nehrajete golf. Ukrutně vás totiž bolí v zádech.
Jaro je vůbec na golf výtečné. Tráva se hezky zelená, není vedro a díky letnímu času je vidět až do pozdních hodin. Léto, respektive letní počasí, už mi tak vhodné nepřipadá. Určitě to znáte: začnete hrát v jedenáct hodin, celé odpoledne se potíte, trmácíte po hřišti, a když začíná být v podvečer konečně příjemně, jedete domů. Tomu neříkám golf, to je spíš utrpení. Podle toho taky vaše hra obvykle vypadá. Při teplém letním počasí tedy lze doporučit především pozdní podvečerní hodiny, to ostatně bývá díky prodlužujícím se stínům na hřišti nejpěkněji. Anebo brzký ranní čas, to zase bývá na hřišti krásná rosa. Ta se nejlíp vyjímá na greenech, kde vám míček dokonce udělá na mokrém povrchu hezkou linku.
Nakonec tedy říkám: golf je bezva hra, ale tak asi od pěti nad nulou do dvaceti, maximálně pětadvaceti stupňů. Když je nad dvacet a svítí slunce, to raději vezmu kolo a jedu na cyklovýlet. Při třiceti vás totiž proudící vítr na tom kole ochlazuje, ani vám nepřipadá, že takové vedro je. Naopak při patnácti nad nulou se jezdí hůř, vítr je dost studený. Ale to na golfu naopak nevadí.
A samozřejmě se tedy vyplatí sledovat předpověď počasí. A pak se rozhodnout, zda budete cyklistou anebo golfistou. Ale hlavně: nehrát v bouřkách. To ovšem každý golfista ví, je to přece v pravidlech…

Andrej Halada