nahoru

Hoří, můj panáčku Stando!

Andrej Halada4. března 2005 • 09:50

Ve Formanově filmu Hoří, má panenko je důležitá scéna. Hasiči v ní řeší incident, při němž byl jeden z jejich členů přistižen při krádeži. Potrestat hříšníka, anebo věc ututlat? Samozřejmě ututlat, protože pověst sboru je přece přednější než to, jestli někdo z nich krade nebo ne.


Tahle scéna se v 60. letech vykládala jako alegorie k tehdejšímu režimu. Komunisté raději všechny své zločiny zamlčovali, než aby přiznali, že mají mezi sebou padouchy. Stranický zájem je prostě něco víc než obecná čest.
Formanův film je bohužel platný dodnes. I v roce 2005 funguje v Česku strana, která raději zasune pod koberec fakt, že její šéf je docela obyčejný podvodníček. Premiér Gross získal nejen svůj vysokoškolský diplom, ale i byt za velmi podivných okolností, patrně neprávem. Když Gross nebyl schopen rozumně vysvětlit, odkud na byt vzal peníze, měla ČSSD – premiér nepremiér – tohoto člověka odstavit od vesla. Kvůli ztrátě důvěry. Mohla si ušetřit celou vládní krizi, mohla bez problému přežít dalších šestnáct měsíců a dokonce by si tím u veřejnosti zvýšila renomé. Gross je koneckonců mladík a mohl se do politiky za pár let vrátit, aférka by byla zapomenuta.
Jenže takhle v politice Gross patrně na hodně dlouho skončil. Z aférky se stala obrovitá aféra a na povrch vyplouvají další skandály tohoto nevzdělaného chlapíka a jeho rodiny. Je proto jen otázkou času, kdy se zřítí do propadliště politických dějin. Jestliže ho ČSSD nepotopí hned teď, stane se tak určitě před volbami. Neboť jít do voleb s tak počmáraným štítem, to znamená jistou prohru jako hrom. Gross si svou hloupostí (a nenasytností své ženy) vykopal vlastní kariérní hrob.
ČSSD se ale zatím chová jako ti formanovští hasiči. Za svého málo charakterního šéfa strana bojuje, semkla se tváří v tvář lidoveckému i mediálnímu tlaku. Jako kdysi komunisté… Je fuk, že jejich šéf je falešný hráč, hlavně abychom jako strana zůstali u kormidla! Jenže dopadne to stejně jako ve filmu. Až budou hasiči-socdemáci předávat svému zasloužilému předsedovi dárek na rozloučenou, žádné diváky-voliče už mít nebudou.

Andrej Halada