nahoru

Kola, koně a psi - mají se rádi?

Andrej Halada 14. května 2004 • 01:21

Vždycky říkám, že dva největší nepřátelé cyklistů jsou psi a déšť. V dešti se nedá jet, voda stříká na všechny strany, zezdola i zeshora. A psi zase nevyzpytatelně skáčou na vaše otáčející se nohy, pletou se pod kola, ohrožují vás i sebe. A to nemluvím o psích lejnech, které rafinovaně ukryté kdesi v trávě čekají na to, až do nich vaše pneu o rozměru 2,1 s razantním vroubkovaným dezénem vjede. To hovno se pak nejen hezky vtlačí do vzorku, ale následně se odstředivou silou rozletí ihned po vašich zádech. Mňam…


Dalším nebezpečím jsou ovšem koně. Zkuste si vjet na cestu, která po včerejším dešti pěkně rozmokla a následně se po ní prošla skupinka ořů. Jejich kopyta změní původně uhlazenou, rovnou pěšinu na oraniště. Po něčem takovém se nedá jezdit, leda byste měli skutečně prvotřídní celoodpružený bike. A i pak je to dost pruda.
Ne, samotní koně za to nemohou, chápu také, že stejně jako mají cyklisté právo volně se pohybovat po krajině, mají na to i právo vyznavači jezdectví. Nicméně přimlouval bych se pro řešení oddělit od sebe cesty. Jednu pro koně, jednu pro cyklisty. Problémem je i fakt, že kůň je docela velké zvíře a když proti němu náhle vyjedete ze zatáčky, může to dopadnout hodně ošklivě.
Mám pro oddělení koňských a cyklistických cest, resp. koňských a cyklo-pěších cest ještě jeden argument. Podle výzkumu americké International Mountain Bicycling Association, jež si nechala zpracovat analýzu vlivu bikování na životní prostředí, totiž nemají na stav pěšin a cest nejhorší vliv cyklisté, ale právě koně a jejich kopyta. Pěšáci a cyklisté ničí a stírají povrch cest zhruba stejně.
Nakonec je ale vztah koně-kola stejný jako kola-pěší. Jde o vzájemný respekt a uznání, že i ten druhý má právo na ideální podmínky pro svůj koníček. Stejně jako řidič auta by měl dávat přednost cyklistovi, protože jezdec s kolem je slabší, a cyklista pěšákovi, protože ten je nejslabší, koně by měli dát cyklistům přednost. Je to jednoduché porovnání fyzických proporcí. Ale samozřejmě vždycky záleží na individuální situaci.

Andrej Halada