nahoru

Mají cyklisté zablokovat magistrálu?

TOMÁŠ FEŘTEK18. září 2007 • 11:21
Mají cyklisté zablokovat magistrálu?

Ne, neděste se, nic takového se nechystá. Probíhá sice Týden mobility, což je mezinárodní akce, která se snaží ve velkých městech propagovat hromadnou a cyklistickou dopravu, ale místní organizátoři z AutoMatu jsou konstruktivní a chápou, že v České republice nejsou blokády a razantní akce populární. Bohužel.Ten problém je obecnější. Starší generace zelených aktivistů, tak zhruba mezi pětatřicítkou a pětačtyřicítkou, má pocit, že jejich nástupci jsou příliš měkcí. Místo aby razantně protestovali, často na hraně zákona, spolupracují se státními orgány a snaží se dohodnout kompromis. A ten kompromis je prý často tak velký, že spíš než o spolupráci jde o kolaboraci. Musím přiznat, že v téhle obecné rovině s tím moc nesouhlasím, mám pocit, že konstruktivní a věcné oponování třeba některých zákonů, na jejichž přípravě se neziskovky podílejí, mi přijde jako dobrá cesta. Ale přesto uznávám, že na té výhradě něco je. Příklad cyklodopravy v Praze je ilustrativní.
Akce AutoMatu totiž probíhají už tak šestý sedmý rok. Jsou vtipné, hravé (koukněte na auto-mat.cz) a předvádějí, že by město mohlo být příjemnější místo k životu, kdyby dal magistrát víc místa pěším a cyklistům. Jistý posun za ta léta nastal. Dřív považovali pražští radní cyklisty za směšné potížisty a ignorovali je. Dneska s nimi souhlasí, občas jim i něco slíbí, ale jinak se nestane nic. Cyklodoprava v Praze neexistuje, nanejvýš rekreační cyklotrasy na okraji města, ale projet centrem, to je pořád ruská ruleta. Kdy vás někdo sejme, to je jen otázka času a počtu pravděpodobnosti.
Proto tvrdím, že je třeba změnit metody. Jestli se někdo chce dál účastnit práce v cyklokomisích, které nikdo nebere vážně, jeho věc. Já navrhuji zablokovat tu magistrálu. Lidí je na to dost, na poslední jarní cyklojízdu jich přijelo několik tisíc, aby dali najevo, že v tomhle městě taky žijí. Je to totiž jediná možnost, jak vyvést politiky z přesvědčení, že ti hoši a dívky na kolech jsou takoví hodní šmoulové, co se dají vždycky opít rohlíkem. Je někdo pro? Jdu připumpovat kolo.
Související články:

Petr Holec: AUTY PROTI AUTŮM
Tomáš Feřtek: DO SEDEL!
Tomáš Feřtek: MILÍ CYKLISTÉ, BRAŇTE SE!

TOMÁŠ FEŘTEK