nahoru

Otázka klecí vyřešena!

TOMÁŠ FEŘTEK8. října 2004 • 10:28

Minulý týden vláda schválila zpřísněná pravidla pro používání klecových lůžek ve zdravotnických zařízeních a aféra zahájená článkem v britských novinách a dopisem spisovatelky Rawlingové tak byla alespoň symbolicky uzavřena. Bohužel způsobem, který nic neřeší. Klece jsou totiž až poslední článek řetězu nedokonalé péče, kdy pacienti a klienti žijí bez jakékoli smysluplné činnosti a v tak nedůstojných podmínkách, že by v nich nezvladatelný vztek a agrese popadl nejspíš každého.


Informace z jedné mimopražské dětské psychiatrické léčebny stará tak dva měsíce. Děti, často tu jsou třeba jen na pozorování pro poruchy chování, spí na hromadných ložnicích, kde není nic než postele. K osobním věcem nemají přístup, veškeré oblečení jim vydává sestra, která rozhoduje, co smějí ten den mít na sobě. Ráno jim rozdá kartáčky na zuby a oni pak čekají v řadě, až jim přidělí i pastu. Dveře nemají kliky, veškerá činnost se provádí hromadně, na povel a v zástupu. Pokud je někdo neklidný, dostane injekci, pokud se jí brání, šoupnou ho do síťového lůžka. K čemu tady může být nové nařízení, které říká, že do klece smí být umístěn jen agresivní a nezvladatelný pacient. Ve světě bez klik, kde nemáte nárok ani vybrat si, jaké si vezmete na sebe tričko, je agresivita a nezvladatelnost samozřejmě na programu denně.
Přitom během veřejné debaty v novinách se psalo o několika ústavech, kde už před lety dali klientům víc volnosti a samostatnosti, kde z nich nedělají stádo a výsledkem je, že klece nepotřebují. V Reflexu jsme psali o takovém ústavu v Odlochovicích nedaleko Vlašimi. Ale i tam bylo rušení klecí až poslední krok v řadě. Chystají ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí nějaký program, který by nutil sociální ústavy a psychiatrické léčebny k podobným změnám? Pokud vím, tak ne. Vládní nařízení je jen jalové alibi, abychom mohli říct, že jsme se tou věcí zabývali. Řešení to není žádné.

TOMÁŠ FEŘTEK


Kurzy měn
25,810
22,440
29,230
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější