nahoru

Raději nepřemýšlet

TOMÁŠ FEŘTEK28. července 2003 • 10:43

Možná jste si těch billboardů taky všimli. Pod titulkem Raději nepřemýšlet letí tisícovky tunelem, na jehož konci je vidět Temelín, druhý – heslo stejné - říká, že nikdo neví, co s jaderným odpadem, a třetí předvádí účet, který každý občan zaplatí za prodělečnou jadernou elektrárnu. Na té kampani je podivných hned několik věcí.

Jednak se, pokud vím, ještě nikdo nepokusil komunikovat s veřejností prostřednictvím billboardů na takhle konkrétní ekologické (ale třeba i ekonomické) téma. To je novinka. Možná by to pro politiky mohla být inspirace a dočkáme se kampaní propagující daňovou reformu nebo nový zákon o odpadech.
Když si najdete internetovou adresu, kterou plakát propaguje (www.spolecne.net) , nic zvláštního se nedozvíte, kromě známých informací, že Temelín je drahý, poruchový a nadbytečný. Trochu víc informací najdete na přidružené adrese www.temelin.com , ale tam vás zase překvapí jiná věc. Stránky mají českou a německou verzi a provozuje je konzultant pro energetiku a také pověřenec Hornorakouské vlády pan Radko Pavlovec. Zvláštní – pověřenec cizí vlády přesvědčuje českou veřejnost, že její elektrárna je drahá a nikdo ji nepotřebuje. Co by asi tak říkali v Horním Rakousku, kdyby tam pověřenec české vlády vedl kampaň na podporu jaderné energetiky?
Zavolal jsem panu Pavlovcovi, byl vstřícný a na mou otázku, jestli mu nepřijde divné, že jako český občan prosazuje zájmy cizí vlády prostřednictvím poněkud kuriózní plakátovací akce, odpověděl, že ne, že i v Čechách je přinejmenším třetina lidí, kteří s Temelínem nesouhlasí a pro politiky jako by neexistovali. A jestliže se nenašel nikdo jiný, kdo by dal peníze na propagaci informací, které on považuje za pravdivé … A pokud jde o billboardy, v odborných kruzích a mezi politiky se snažili diskutovat několik let a k ničemu to nevedlo. Tak teď zkoušejí mluvit přímo s českou veřejností. Snad prý bude vnímavější.
Je to docela lákavé, shodit celou tu záležitost se stolu s tím, ať se v Horním Rakousku starají o své. Potíž je, že argumenty, které za touhle kampaní najdete, jsou docela na místě. Dnes už je těžko zpochybnitelné, že kapacita Temelína je nadbytečná a vyvážíme ji za nízké ceny do zahraničí, zatímco sami platíme za elektřinu víc, než je v Evropě obvyklé. Samozřejmě, že v Horním Rakousku se netrápí našimi účty za elektřinu, bojí se Temelína. A používají ekonomické argumenty, protože jsou účinnější a přesvědčivější, než ty bezpečnostní a ekologické. Zvláštní ale je, že nás samotné ty argumenty tak málo zajímají. Že jsme je vytěsnili na okraj veřejného zájmu a nechceme o nich slyšet. A na mediální scéně se objeví až za rakouské peníze. Na té kampani opravdu je leccos divného, ale zdá se, že za to nemůže hornorakouská vláda. To je naše káva.

TOMÁŠ FEŘTEK


Kurzy měn
25,810
22,450
29,240
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější