nahoru

Co přinesl den (úterý 29. prosince)

Bohumil Doležal 30. prosince 2009 • 09:19

Rusko chystá zjevně další test choulostivosti svých bývalých kolonií na blokování dodávek energetických surovin. Tentokrát má jít o ropu. Zkušebními králíky bude ČR, Slovensko a Maďarsko.Technickou fintou je jako obvykle rusko-ukrajinský spor o platby za ruskou ropu. Ropná blokáda pro ČR nemá podle odborníků znamenat až tak velký problém (vzhledem k ropovodu ze SRN). Rusové ale budou jistě testovat i vstřícnost „starých“ zemí EU vůči postkomunistickým nováčkům v potížích. Vzhledem k tomu, že si Rusové zároveň vytvářejí cesty pro dodávky energetických surovin do Číny (a Čína je energeticky hladová a solventní), může nám být v příštích letech pořádná zima.

Agentura STEM se pokusila vytvořit žebříček nejprospěšnějších českých politiků z období 1989 – 2009. Dala respondentům vybrat z 28 politických „osobností“. Kritérium výběru osobností není úplně jasné. Vyhrál Havel před Klausem. Pozoruhodná je i druhotná informace o tom, na které z testovaných osobností se lidé více nepamatují.

Zemřel známý herec Jaroslav Moučka. V Právu píší, že „byl představitelem bodrých lidových typů“. Zbývá doplnit: zejména těch, na něž se vztahuje zákon 451/1991 Sb. ze dne 4. října 1991, kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České republiky.

Velmi mne těší, když občas v našich novinách narazím na optimistu. Stalo se mi to dnes v LN, když jsem si přečetl „Chlíveček“ Petra Kamberského. Pan Kamberský píše: „Největší cynici soudí, že vyhraje dvojblok ČSSD-KSČM… a že bude pokračovat v pštrosí strategii: hrajeme a rozdáváme dál, jen ještě víc zkásneme bohaté…“ Přiznám se, že jsem supercynik. Považuji za dost pravděpodobné, že vyhraje dvojblok ČSSD-KSČM a tak trochu se nám změní režim.


AUTOR JE POLITOLOGDalší články autora najdete v rubrice POLITICKÝ DENÍK
a na jeho osobních stránkách UDÁLOSTI, politický zápisník Bohumila DoležalaKlíčová slova: rozpočet janota ficher