nahoru

Co přinesl den (pátek 9. října)

Bohumil Doležal 12. října 2009 • 09:48

Klausova podmínka pro podpis Lisabonské smlouvy je jednak zbytečná, jednak nemravná. Podobně jako tchoř, když se dostane do ouzkých, začne smrdět, začíná český politik v obdobné situaci hauzírovat Benešovými dekrety.

Václav Klaus na tiskovce objasnil, jakou podmínku má pro svůj podpis Lisabonské smlouvy.

Žádá, aby pro práva stanovená v listině platily u nás i nadále naše vlastní zákony a nikoli Listina základních práv EU, která umožňuje, aby soudní dvůr EU posuzoval, zda jsou právní předpisy, zvyklosti a postupy používané v členských zemích v souladu s touto listinou.
Podle Klause by to umožnilo „prolomit Benešovy dekrety“. Stejné výjimky (nikoliv ovšem v souvislosti s Benešovými dekrety) se prý podařilo dosáhnout Británii a Polsku. Podobně jako tchoř, když se dostane do ouzkých, začne smrdět, začíná český politik v obdobné situaci hauzírovat Benešovými dekrety. Klausova podmínka je jednak zbytečná, jednak nemravná.

Čechům těžko vyhovíš

Podle agentury STEM důvěřuje Fischerově vládě 44 % lidí. To je divné, včera STEM přišel s tím, že s prací vlády je spokojeno 77 % lidí. Z toho plyne, že ne všichni, co jsou s vládou spokojeni, jí důvěřují. Těch 44 % je ovšem stejně hodně, větší popularitu měla prý jen Špidlova vláda v roce 2002. Premiér sám má důvěru 83 % lidí (prezident Klaus například jen 70 %).
Uvidíme, jak to bude vypadat za pět měsíců. Protože se nakonec všechny parlamentní strany s výjimkou komunistů a paní Zubová shodly na tom, že vládě taky důvěřují a že personální změny zůstanou na premiérovi, zavládne aspoň na několik týdnů na politické scéně idyla a lid bude spokojen: „politici“ přece nejsou od toho, aby se pletli vládě pod nohy. A hlavně se nesmějí hádat, ale svorně budovat vlast. Za totáče zase lidem vadilo, že se nehádají a svorně budují vlast (totiž tu ruskou). Čechům těžko vyhovíš.„Jako prdel na hrnec“

Jiří Paroubek vydal knihu rozhovorů se sebou samým (nehovořil ovšem on, ale celebrity, pánové Lustig, Kraus a Krampol). Křest tentokrát neměl charakter texaského saloonu. Lustig prý v úvodu píše (cituji podle Alexandra Mitrofanova z Práva, sám jsem ten skvost zatím nečetl a obávám se, že ho ani číst nebudu): „Paroubek patří k české zemi jako hříbky do lesa, ryby do rybníků a ptáci nad české luhy a háje.“
Nejblíže pravdě budou asi ti ptáci, ale stejně, přesnější by bylo, kdybychom to vyjádřili metaforou jeho exministra kultury (on ji ovšem použil v trochu jiném smyslu): patří sem „jako prdel na hrnec“.


Večerníček pro „pravici“

Podle agentury Median by teď volby u nás vyhrála ODS (30,7 %, ztráta 2 %), druhá by byla ČSSD (27,8 %, ztráta 7 %). TOP 09 by dosáhla 13,2 % (zisk 5 %), komunisté 12,5 % (ztráta 1,5 %), lidovci 6,8 % (zisk 3,5 %). Zelení se 3 % by se do Parlamentu nedostali. Výsledky mi připadají lehce divoké, vypadá to, jako kdyby TOP 09 a lidovci přetahovali voliče ČSSD a komunistům. Člověk by byl v pokušení označit je za večerníček pro českou „pravici“.

Nobelova cena za naději

K poměrně velkému překvapení odborníků i laické veřejnosti dostal Nobelovu cenu míru americký prezident Obama. Je to výraz popularity, vzdáleně podobné té premiéra Fischera, vybrali si ovšem jeho, protože má kliku: je to světový politik a je na něho proto ze všech stran lépe vidět.
Prezident Obama cenu dostal za to obrovské množství nadějí, které dokázal všude ve světě vygenerovat. V tom je nepochybně světovým rekordmanem. Rád bych taky konstatoval, že ji dostal v pravý čas, obávám se, že za rok by to už nešlo.


K tématu:

Zaslouží si Barack Obama Nobelovu cenu za mír?
Anketa: ZASLOUŽÍ SI BARACK OBAMA NOBELOVU CENU ZA MÍR? (Reflex.cz, 9. 10. 2009)
Mezi kandidáty, o kterých spekulovali odborníci a novináři, se jméno Baracka Obamy příliš často neobjevovalo...


AUTOR JE POLITOLOGDalší články autora najdete v rubrice POLITICKÝ DENÍK
a na jeho osobních stránkách UDÁLOSTI, politický zápisník Bohumila Doležala