Co přinesl den (úterý 28. července)

Co přinesl den (úterý 28. července)

Co přinesl den (úterý 28. července)

Křesťanské církve budovali lidé, smrtelní a hříšní. Měli své chyby a jejich dílo podléhá jako každé lidské dílo kritice. Lze je kritizovat, ale nelze katolíky stavět do jedné řady s komunisty. Jak kdysi napsal Palacký: ...

Evropská unie vyjádřila „silnou solidaritu“ s ČR ve věci kanadských víz pro české občany. Švédský ministr zahraničí Bildt řekl: „Doufám, že dialog s kanadskými úřady povede k rychlému řešení.“ Další kroky EU zatím neplánuje. Z toho se dá per analogiam usoudit, že kdyby se Rusové zase rozhodli poskytnout nám bratrskou pomoc, můžeme ze strany EU počítat s vyjádřením velmi, ale opravdu velmi silné solidarity.

A o čem dál psala česká tištěná média?
Předseda jihomoravské KDU-ČSL Juránek a místopředseda KDU-ČSL Macek jsou předvolebně a zcela zásadně proti případné stavbě nové mešity v Brně. Hm...


Paroubek lidskou cestou
Předseda ČSSD jako by s předstihem reagoval na to, co jsme tu psali o potřebě vystřídat průzkumníky veřejného mínění. Rozhodl se před volbami angažovat americký Gallupův ústav. Doufejme, že bude mít s americkými věštci preferencí šťastnější ruku než s těmi českými. Jeho možnosti jsou oproti dávné i nedávnější minulosti bohužel omezené – když se mu jejich prognózy nebudou líbit, nemůže je popravit, jenom vyhodit. Náš svět se humanizoval. Je to vidět i na tom, že Jiří Paroubek volí před volbami lidštější cestu i vůči médiím: neusiluje ta existující zničit, ale založit si svá, lepší, prozatím na internetu. A po volbách se uvidí.

Trocha historické korektnosti
V příloze MfD Střední Čechy píší o „rakousko-uherském“ generálovi Michaelu von Melasovi, který je pohřben v Týnci nad Labem. Rakouský generál zemřel v roce 1806. V roce 1806 neexistovalo Rakousko-Uhersko ještě ani náznakem. Vzniklo totiž až rakousko-uherským vyrovnáním v roce 1867.

Co říkal Palacký
„Komunisté často argumentují, že ‚katolíkům se odpustilo‘, a taky vraždili a mučili. Neodpustilo. Žádný kardinál nebo papež nemůže nikoho poslat na smrt. O to tady jde,“ píše v dnešních LN Ondřej Neff. Z toho jako by vyplývalo, že posláním kardinálů a papežů, dokud se jim to nezatrhlo, bylo vraždit a mučit. Ve skutečnosti stavění komunistů a katolíků na jednu rovinu je nekorektní a nesmyslné. Křesťanství je základ, na němž dnes stavíme (aniž by si to mnozí z nás uvědomovali). „Komunismus“ (dejme tomu ten Marxův) je jurodivý pokus vytvořit jakési antikřesťanství. Není náhodou, že nakonec skončil (v poněkud upravené podobě) jako ideologie ruského samoděržaví. Křesťanské církve budovali lidé, smrtelní a hříšní. Měli své chyby a jejich dílo podléhá jako každé lidské dílo kritice. Lze je kritizovat, ale nelze katolíky stavět do jedné řady s komunisty. Opakuji znovu, co na toto téma kdysi napsal František Palacký (který nebyl katolík): „Já pak jsem přesvědčen, že církev, jak křesťanská vůbec všude, tak i zvláště katolická, v Čechách způsobila po celý čas bytu svého nepoměrně víc dobrého nežli zlého. Historie ovšem připomíná vždy více o výtržnostech ve společnosti lidské a o hlučném rušení předepsaného mravního i právního pořádku nežli o jeho zachování a o tichém obecenstva živobytí: ale tím nikoli nezapírá, nýbrž spíše potvrzuje nesmírnou toho převahu, pokládajíc je jako za pravidlo, ježto rozumí se všude samo sebou.“





AUTOR JE POLITOLOG



Další články autora najdete v rubrice POLITICKÝ DENÍK
a na jeho osobních stránkách UDÁLOSTI, politický zápisník Bohumila Doležala