nahoru

Máme premiéra. Je to konec vládní krize?

RX online9. dubna 2009 • 10:34
Máme premiéra. Je to konec vládní krize?

Prezident Václav Klaus dnes jmenuje Jana Fischera premiérem. Podle lídrů ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Strany zelených mají být předčasné volby a dočasná úřednická vláda východiskem ze současné politické situace a ukončením vládní krize.

Prezident Václav Klaus dnes jmenuje dosavadního předsedu Českého statistického úřadu Jana Fischera premiérem.
Jednání o personálním složení překlenovací vlády chce nový premiér zahájit po Velikonocích. Jeho úřednický kabinet by měl dokončit české předsednictví Evropské unii a dovést zemi k předčasným říjnovým volbám.
Po Fischerově jmenování bude mít Česká republika po nějaký čas dva předsedy vlády, ve funkci premiéra totiž zatím zůstává i Mirek Topolánek, jehož kabinet v demisi má podle dohody lídrů politických stran spravovat zemi do 9. května.
Fischerovo jmenování je výsledkem dohody politických stran. Podle lídrů ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Strany zelených mají být předčasné volby a dočasná úřednická vláda východiskem ze současné politické situace a ukončením vládní krize.
Jak to vidíte vy?

Zdroj: ČTK
Související články:
Petr Holec: MISTR ZKÁZY (Reflex online, 9. 4. 2009)
Konečně chápu, proč Jiří Paroubek shodil vládu, aniž by sám chtěl vládnout. Jím spuštěný či jen urychlený rozklad ODS, SZ a nyní i KDU-ČSL ukazuje, že mu šlo především o destrukci soupeřů...
Anketa: BUDE „ÚŘEDNICKÁ VLÁDA“ POLITICKY NEUTRÁLNÍ? (Reflex online, 6. 4. 2009)
Předpokládá se, že budoucí premiér si svůj tým vybere na základě návrhů parlamentních stran. Podle dohody má jít o nestraníky, patrně se budou rekrutovat například z řad ministerských náměstků...

RX online