Je zveřejňování snímků obětí opodstatněné? | Reflex.cz
nahoru

Je zveřejňování snímků obětí opodstatněné?

RX online29. července 2008 • 16:08
Je zveřejňování snímků obětí opodstatněné?

Televizní záběry obětí nejrůznějších neštěstí či jejich fotografie publikované v tisku jsou dnes poměrně běžným jevem. Rodiče syna, který uhořel při dopravní nehodě, nyní za zveřejnění snímku jeho ostatků vysoudili finanční náhradu.


Vydavatelství Vltava-Labe-Press musí manželům zaplatit celkem 100 000 korun za otištění fotografie na titulní straně bulvárního deníku Šíp a za její zveřejnění na internetu. Rodiče požadovali omluvu a finanční náhradu nemajetkové újmy spočívající v zásahu do soukromí. Vrchní soud při prvním projednávání jejich nároky zcela zamítl s tím, že újma je pouze subjektivní. Podle předsedkyně odvolacího senátu šlo o situaci, kdy se střetlo právo na informace s právem osobnostním. Soudkyně se domnívá, že právo na informace v podobných případech převažuje.
Nejvyšší soud ale dospěl k jinému závěru - označil zveřejnění fotografií za zcela neopodstatněné a necitlivé. Zdůraznil také význam piety k mrtvým a ohleduplnosti k pozůstalým.
Právník vydavatelství argumentoval tím, že zveřejnění podobných fotografií je ve veřejném zájmu – přispívá prý ke snižování počtu obětí dopravních nehod. „Zveřejňování takových drastických fotografií je stabilní metodou prevence,“ řekl při jednání.
V této souvislosti poukázal i na připravovanou kampaň ministerstva dopravy, která má zvýšit bezpečnost na silnicích. Stěžejní částí akce mají být především odstrašující drastické televizní spoty z nehod.
Co si myslíte vy? Je zveřejňování snímků obětí dopravních nehod běžnou součástí zpravodajství? Může mít nějaký preventivní význam? Nebo je považujete jen za honbu za senzací?

RX online


Kurzy měn
25,720
22,730
29,970
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější