nahoru

VOLEBNÍ SPECIÁL REFLEXU

Reflex.cz29. května 2010 • 19:08
VOLEBNÍ SPECIÁL REFLEXU
foto: Tomáš Tesař

Na Reflex.cz Vám nabízíme pravidelně aktualizované komentáře politologů a odborníku, fotogalerii z volebních místností a zajímavých volebních událostí. Naši redaktoři z politické redakce budou v terénu po oba volební dny a pravidelně Vás budou informovat o aktuálním dění nejen u volebních uren. Sledujte volby s Reflexem!

 

Velký úklid v Lidovém domě Velký úklid v Lidovém domě Foto Foto pro Blesk.cz - Reflex.cz/Teo Adamy

 

 

Bohumil Doležal
18:00 - Teď už se dá říci, že výsledky se krok za krokem blíží původnímu odhadu SC&C, který byl tentokrát překvapivě přesný. Byl jsem tentokrát na základě minulých zkušeností příliš skeptický. V podstatě je rozhodnuto v tom smyslu, že Paroubek utrpěl dosti drsnou porážku. Jeho koncept vládnout s komunisty v zádech se hroutí. Má v podstatě jen jednu šanci, naslibovat Věcem veřejným hory doly, jenže VV se zavázaly, že nebudou vládnout s podporou komunistů. Jiná otázka je, jak bude vypadat a vládnout eventuelní „pravicová“ vláda, nakolik bude akceschopná. Může mít sice zjevně na české poměry neuvěřitelnou většinu v PS, je ovšem otázka, jak dlouho vydrží.

 

 

Jan Jandourek
17:30 - Pro lidovce už to vypadá hodně zle. I kdyby se stal na poslední chvíli zázrak, je jisté, že málo procent je prostě málo procent. V tomto případě nejsme chytří po bitvě. Sám jsem si myslel, že dostanou 5, 1 procenta. Co tahle pohroma udělá se stranou, která se od první republiky řídí heslem "hlavně být při tom", těžko říci. V posledních letech udělali lidovci hodně pro to, aby dopadli špatně. Volba Jiřího Čunka za předsedu slibovala pohromu ještě předtím, než vyšly na světlo všechny jeho kauzy a než se proslavil dalšími slavnými výroky. Popuslismus se musí dělat inteligentně. Když k tomu přičteme demograficky neúprosná fakta, jako je vymírání určitého segmentu populace, který patří k tradičním voličům KDU, slaboduchou kampaň a na konec volbu Cyrila Svobody, který se cítil jako český Obama, ale přitom není jasné, co by na něm mělo představovat lákavou změnu, musel konec jednou přijít. Ještě je předčasné KDU odepisovat. Po nějakých zmatcích můžeme mít předčasné volby a pak se lidovci třeba ještě jednou zvednou, ale jejich velká porážka není náhodou. I 5, 1 procenta by znamenalo potupný výsledek.

 

 

Ivo Slavík

17:25 - Voliči ODS ukazují vedení strany, co už dávno mělo udělat a co jsem zmiňoval v poznámce, kde jsem psal o tom, že Petr Nečas měl Výkonnou radu požádat o vyškrtnutí mnoha jmen z kandidátky. Jedno z nich bylo zcela jistě Ivan Langer. Voliči ukázali mnohem více politické potence i kompetence, když to za vedení strany udělali ve volbách.

 

 

Z rudého koutku muzea kuriozit Z rudého koutku muzea kuriozit Foto Teo Adamy

 

 

Marek Stoniš

17:05 - Zpráva z volebního štábu ODS:

Martin Říman je spokojen, přestože v Ostravě ODS drtivě prohrála s ČSSD. Očekává, že Jiří Paroubek si řekne jako vítěz voleb o pověření sestavit vládu a bude se snažit sestavení pravicové vlády nějak zablokovat.

 

 

 

Marek Stoniš

17:00 - V ostravském štábu ČSSD:

Nalévá se moravské víno. Na stole sekaná, štrůdl. Převážně mladí lidé sledují v televizi brífink Jiřího Paroubka ze severních Čech. "Jirko, raději nic neříkej," komentuje jeho vystoupení rezignovaně jeden z nich.

 

 

 

Bohumil Pečinka

16:30 - Poprvé v historii od listopadu 1989 nebyl zvolen lídr kandidátky strany, která se dostala do parlamentu. Stalo se to dnes v Olomouci. Lídr Ivan Langer kvůli preferenčním hlasům propadl až na nevolitelné místo.

 

 

 

Miloš Čermák

16:25 - Zprávy z Facebooku: Zdeněk Škromach necelé dvě hodiny před koncem voleb slíbil svou účast na virtuální události s názvem "Oslava volebního vítězství ČSSD". Přítel Jaroslav Foldyna vzápětí reagoval: "...příteli Zdeňku, až tak?" Objevily se i námitky, že ČSSD sice vyhraje, ale nebude mít většinu, a to ani s komunisty. Na to Zdeněk Škromach reagoval (stále před koncem voleb): "Jiří vítěz sestavuje vládu. Věřím, že všichni ti poražení lídři čestně rezignují a bude s kým jednat." Jenže pak byly ohlášeny tzv. exit polls. Musí to být opravdu šok, protože zdi i těch největších facebookových závisláků oněměly.

 

 

Jan Jandourek

16:20 - Příliv dobrých zpráv pokračuje

Je to jen taková volební marginálie, ale zdá se, že volby působí na politiky trochu jako zázračná uzdravující voda. Bohuslav Sobotka najednou přestal nosit takový ten nákrčník, bez kterého jsme ho několik dní neviděli. Je dobře, že se z následků útoku, za který může také atmosféra nesnášenlivosti vyprovokovaná pravicí a pravicovými médii, dal zas dohromady a může nosit jen ten oranžový ručník. (Ten co na závěr, když socialisté vykopávali přítele předsedu Sněmovny Vlčka, onomu vykopávanému už ani nesvěřili.)

Jinak stojí za zmínku volební účast. Pokud to bylo těch 62 procent voličů, nedá se nic dělat, musíme konstatovat, že je lidem politika v této zemi asi dost jedno. skoro si můžeme připadat jako podivíni. Zato si můžeme na některé remcaly natrénovat otázku: "A u voleb jsi byl?"

 

 

Jan Jandourek

15:50 - První dojmy - na triumf levice to nevypadá

Zatím se potvrzuje, co už v týdnu napsal Bohumil Doležal. První výsledky vypadají pro pravici docela dobře, aby se člověk rovnou nesložil, pak se to postupně zhoršuje. Fakt je ten, že na triumf levice to nevypadá, ale lidovci se potácejí nad politickým nebytím, aspoň pokud jde o jejich budoucnost v celostátní politice. Děsivá je také představa, že by se snad přes 5 procent ještě dostala paní Bobošíková. Ale na tento druh strachu je ještě dost času. Jisté je jen to, že triumf levice se nekoná, takže pokud se budou věci vyvíjet takto, i vítězství bude mít Paroubek hořké. Triumf oranžového dobra nad modrým sobectvím není zatím moc jasný. Zatím se také zdá, že studentské volby nebyly tak zfalšované či ovlivněné, jak si oranžoví mysleli, nebo aspoň tvrdili. Mládež se posunula doprava, což je ve světě česká specialita. Ale osudová budou skutečně až reálná čísla.

 

 

Reakce B. Sobotky na první odhady výsledků voleb, v nichž ČSSD nejspíš nezvítězí. Reakce B. Sobotky na první odhady výsledků voleb, v nichž ČSSD nejspíš nezvítězí. Foto Teo Adamy

 

 

Marek Stoniš

15:30 - První vtip z volební Ostravy: Najatí svalovci běhají po ulicích a žádají po našich romských spoluobčanech vrácení stokoruny za odevzdaný hlas pro stranu „devět“. Většinou marně. Peníze jsou už dávno utraceny.

 

 

 

Jiři X. Doležal

15:00 - Když jsem poprvé ve čtrnáct hodin slyšel odhady volebních výsledků, rozhodl jsem se, že se večer - ač abstinent - na oslavu opiju. Puchejř očekávaného vítězství Jiřího Paroubka právě hlučně prasknul.

U těchto voleb šlo především o volbu mezi zpuchýřovatěním celé společnost a (nějakou) příčetnou politikou, která nepovede k bankrotu. Najdu spoustu chyb na Zelených, ODS, TOP 09 i KDU-ČSL, ale jsou to dílčí chyby v celkovém dojmu, který není nijak strašidelný. Na druhé straně pak stojí kočkopartaj (ve kterou se změnila tradiční česká sociální demokracie, a tak si už původní název podle mě nezaslouží) s komunisty - síly úpadku, bankrotu a zásadního omezení svobody. Už první odhady výsledků ale ukázaly, že český národ nezblbl, nepropadl populismu a zachoval si zdravý rozum.

Je v podstatě jedno, jakou středopravou koalici vítězné partaje složí - může se líbit více či méně, ale bude to nějaký pokus o rozumnou politiku bez dluhů. Kdyby vyhrál Don Cico, znamenalo by to pěkný výlet do Řecka pro nás pro všechny. Proto už první výsledky voleb ukazují, že s Čechy je to mnohem lepší, než jsme všichni doufali. I když ještě neznám přesného vítěze, mohu směle napsat, že tyhle volby vyhrál zdravý rozum.

 

 

Marek Stoniš
14:55 - Zpráva z ostravských volebních štábů č.1: V sídle štábu TOP 09 u Frýdlantských mostů: ve 14:55 se otvírá první láhev nachlazeného rakouského veltlínu zeleného. Nejčastějším slovem je slovo „sedmnáct“.

 

 

 

Miloš Čermák
14:45 - Zprávy z Facebooku. Zdeněk Škromach zahájil druhý volební den stylově, statusem: "Po propršené noci sluníčkové ráno. Kafíčko a pomalu příprava na cestu do Prahy. Hezký den." Berme jako hezký dárek ostatním, že se mu podařilo napsat celý status bez gramatické chyby. "A přípravy na oslavy, že?!", ptá se ho přítelkyně Markéta. "Oslavy moc velký nebudou," oponuje David. Václav se zase domnívá, že velký úspěch budou mít Věci veřejné. Na to reaguje sám Škromach: "Václave, jsem optimista  a věřím, že VV zůstanou mimoparlamentní i po volbách." Zvesela začal i extravagantní soacialista ze severu Jaroslav Foldyna, a to statusem: "Dobrééé rááánooo! Dobroooo jutrooo!" Distinguovaný europoslanec Jiří Havel dnes na Facebook zatím nic nového nepřispal, a tak zde zůstává jeho status z prvního volebního dne: "Tiskový mluvčí ODS odmítl odpovědět na otázku deníku Referendum. Otázka zněla: ´Je pravdou, že Ivan Langer připravil pro Petra Nečase podrobnou mapu hýždí Jiřího Paroubka? Aby se, až půjde Nečas žebrat o velkou koalici, dobře orientoval v terénu?´ Sociální demokraté klikali na "To se mi líbí" jako o život. No ... uvidíme.

 

 

Miloš Čermák

14:40 - Nedivím se, že Mirek Topolánek má "mentální problém volit v Praze" a že si vyřídil voličský průkaz, aby mohl odvolit v Brně. Podobný problém má mnoho lidí včetně mě. Pražská ODS je dnes nejsilnější součástí antikampaně proti této straně. Opět o tom něco vím, volil jsem ji skoro dvacet let. Pavel Bém doporučil Topolánkovi péči psychiatra, stejnou radu tedy asi má i pro mnohé ostatní. Z toho plyne jediné: bude potřeba opravdu hodně psychiatrů. Pokud je to způsob, jak Pavla Béma vrátit z politiky k jeho původní profesi, pak mentální problémy nejsou žádnou ostudou. Děkujeme, že nás vyléčíte.

 

 

Reflex
14:00 - Volební místnosti se uzavřely. Podle prvních odhadů agentury SC&C skončily remízou mezi ODS a ČSSD, obě po 20%. Do Sněmovny by se ještě dostala TOP 09 se 17%, Věci veřejné a KSČM s 11% a KDU-ČSL s 5% hlasů.

Voleb se dle předběžných odhadů zúčastnilo 62% voličů.

 

 

 

Bohumil Doležal

10:00 - K dispozici je jen neoficiální (a zjevně ne zcela přesný) údaj o volební účasti. Údajně mělo odvolit skoro 50% lidí. Protože první den volívají zhruba 2/3 těch, co se volit odhodlají, znamenalo by to poměrně vysokou volební účast (mezi 70 a 75%). To je na jednu stranu dobré (veřejnost cítí, že opravdu o něco jde), na druhou stranu je otázka, pro koho je velká účast výhrou. V minulosti se říkalo, že pro ČSSD, protože má „rozvolněnou“ voličskou podporu. Myslím, že poté, co se dostal Paroubek k veslu, to už tak jednoznačně neplatí - vnesl do image své strany takovou dávku fanatismu, že ještě překonává fanatismus podporovatelů ODS od Sarajevského atentátu po volební porážku v roce 2002. To je ovšem jen moje spekulace, mohu se mýlit. Je taky možné, že se dosavadní nevoliče podařilo získat pro nové kreace typu TOP09 a Věci veřejné, možná něco, nedej Pán Bůh, i pro Zemanovce (účast by mohla být až o 10% vyšší než před čtyřmi lety). Že by výrazně přibrali zelení nebo lidovci, je nepravděpodobné, nikdo je jako nové kreace nebere.

 

 

Voličská základna ovčanů Voličská základna ovčanů Foto Teo Adamy

 

 


28. 5. 2010

 

 

 

Nesměj ty volby tak žrát, milostivá! Nesměj ty volby tak žrát, milostivá! Foto Teo Adamy

 

 

Marek Stoniš

19:30 - Zpráva z ostravské volební komise č. 2: Do volební místnosti vtrhává skupina Romů. Odvolí a dožadují se stokoruny, kterou jim slíbil za hlas nejmenovaný levicový politik. Milí romští spoluobčané, máme pro vás dvě upozornění.

1) Peníze se nepředávají ve volebních místnostech, ale někde jinde – v průchodech, na parkovištích, v hernách atd.

2) I když k volbám nepůjdete, peníze stejně dostanete. My, bohatci a zazobanci s nechutně vysokými příjmy jsme připraveni na to, že se po volbách přestaneme cpát kaviárem a ušetřené peníze dáme na vaše dávky.Posledně, když jsme my, zazobanci a bohatci, seděli v osmihvězdičkovém hotelu Kempinski, všimli jsme si, že u vedlejšího stolu, kde pravidelně sedává Parobek s Paroubkovou a Tvrdíkem, si mimořádně taky kaviár nedali. Takže se nebojte, zdroje zase budou a z dnešní nevyzvednuté stokoruny budou za pár měsíců tisícovky. A to minimálně!

 

 

Manželé Paroubkovi přicházejí odvolit do teplické ZŠ Na Stínadlech. Budou volit Losnu, nebo Mažňáka? Manželé Paroubkovi přicházejí odvolit do teplické ZŠ Na Stínadlech. Budou volit Losnu, nebo Mažňáka? Foto Tomáš Tesař

 

 

Marek Stoniš

19:00 - Zpráva z ostravské volební komise č. 1: Do volební místnosti. Přichází postarší energická dáma se světlefialovou trvalou a slunečními dioptrickými brýlemi. Před volební komisí rozzuřeně mává volebními lístky: „Jak je to možné, že na těch lístkách není uvedený pan Paroubek se svojí sympatickou manželkou? Ty já chcu volit!“ Členové volební komise dámě trpělivě vysvětlují, že v každém kraji kandidují za jednu stranu jiní kandidáti. Dáma s obtížemi chápe a naštvaně strká do obálky volební lístek, pravděpodobně s kandidátkou ČSSD, které vévodí Lubomír Zaorálek. Na mou otázku proč paní neposlali na vlak do Severních Čech, kde pan paroubek kandiduje, jsem od členů volební komise nedostal uspokojivou odpověď. Není divu. Institut odebírání volebního práva kvůli snížené míře inteligence bohužel ještě nikdo neprosadil.

 

Přehled volebních výsledků jednotlivých stran podle představ jejich sekretariátů Přehled volebních výsledků jednotlivých stran podle představ jejich sekretariátů Foto Teo Adamy

 

 

Bohumil Doležal

16:00 - Vážení čtenáři, jako pokaždé při parlamentních volbách budu pravidelně v kratších časových úsecích komentovat volební dění. Je to pro mne významné hned v dvojím slova smyslu: za prvé, mám podezření, že jsou to moje poslední svobodné volby do PS. Postará se o to Paroubek nebo zubatá. A za druhé – na všech volbách do PS počínaje rokem 1990 (absolvoval jsem jich zatím sedm) mne fascinuje jedna věc: je to civilní záležitost, lidé tam chodí tak, jak přišli nebo snad si odskočili z práce, ale přesto je na tom něco malounko slavnostního: tj. není to šaškárna. Cítím to tak já a jsem přesvědčen, že i většina z těch, s nimiž jsem se dnes v budově školy na Smetance náhodně setkal. Jistě, náš stát není zrovna ideální a naši politici jak kdo, někdo lepší, někdo horší (k tomu, co ještě bude následovat, zdůrazňuji výslovně, že Miroslava Kalouska počítám mezi ty výrazně lepší), ale my taky nejsme nic moc, takže nebuďme příliš nároční, z toho, co máme, si můžeme rozumně vybrat.

Ve srovnání s minulými lety se mi účast zdála být stejná, možná malounko větší (chodím vždy hned po druhé hodině), musel jsem stát frontu, byť krátkou, před členkou komise, která měla arch mj. s mým jménem, i před urnou. To ale může být tím, že je hezky, svítí sluníčko a lidé koukají, aby byli co nejrychleji z Prahy ven. Údaje o účasti budou snad k dispozici průběžně, během těchto pro mne předběžně posledních voleb do PS. Svoboda je hezká věc, mám dobrou náladu. Zítra o 14. hodině ji začnu nepochybně rychle a nezadržitelně ztrácet.

 

 

Koho volil Václav Klaus? Foto  Teo Adamy

 

 

Reflex

15:30 - Ve volebním okrsku č. 629 vhodil do urny svůj hlasovací lístek prezident Václav Klaus. Komu dal svůj hlas? To neprozradil ani manželce Lívii...

 

 

Prezident Václav Klaus ve volební místnosti. Foto  Stanislav Krupař

 

 

 

 

Reflex
14:00 - Otevření volebních místností.

 

 

 

 

 

Volíme mimozemšťany, jejich jazyku ptydepe příliš nerozumíme... Volíme mimozemšťany, jejich jazyku ptydepe příliš nerozumíme... Foto Teo Adamy

 

 

Taky jebeš volby? Taky jebeš volby? Foto Teo Adamy

Zpráva z ostravských volebních štábů č.1: V sídle štábu TOP 09 u Frýdlantských mostů: ve 14:55 se otvírá první láhev nachlazeného rakouského veltlínu zeleného. Nejčastějším slovem je slovo „sedmnáct“.

Reflex.cz


Diskuse ke článku