nahoru

KOMUNISTÉ: Rudá záře nad Bruselem nehrozí, lídryně Konečná byla jako Coca-cola

Redakce Reflex.cz 25. května 2014 • 23:47
Kateřina Konečná
Kateřina Konečná
• foto: 
ČTK

Před deseti lety získala KSČM ve volbách do Evropského parlamentu 20,26 procenta hlasů a šest mandátů. Před pěti lety to už bylo jen 14,18 procent a čtyři křesla. Teď 10,98 procent a mandáty tři. Takže levičácká strana postupně oslabuje. V případě EU ale komunisté trochu mění taktiku.

V čele kandidátky stála Kateřina Konečná, která se na podobný post připravovala dlouhá léta, přestože ve svých 33 letech byla třetím nejmladším lídrem ze všech kandidujících stran a hnutí. Jistě, Konečná je typickým produktem strany, ale i Coca-cola chutná pořád stejně. Rozdíl je v tom, kdy a kde ji pijete. O co jde?

Na rozdíl od domácí politiky, kdy jsou některé výroky komunistů zejména při hodnocení minulosti na hranici naprosté nechutnosti (Vojtěch Filip či Marta Semelová), v případě evropských záležitostí se snaží přece jenom vystupovat „státoprávněji“ a staví se do role obhájců národních zájmů. Dokonce vyzývají k tomu, aby čeští europoslanci postupovali více společně. A to není od věci. Tato rozdílná taktika jim v různých volbách vychází.

Od KSČM nemůžeme ale očekávat žádnou převratnou změnu postojů. Právě proto postupně, i když hodně pomalu, ztrácejí některé pozice. Ani to však k jejich zásadní změně zatím nepřispělo.

Redakce Reflex.cz