Video placeholde
Šnorchlovací masky jako ochrana proti koronaviru.
Šnorchlovací masky jako ochrana proti koronaviru.
Šnorchlovací masky jako ochrana proti koronaviru.
Šnorchlovací masky jako ochrana proti koronaviru.
Lékaři z Jindřichova Hradce děkují ČVUT za dýchací masky vyrobené ze šnorchlů. Nápad okopírovali i v zahraničí!
13
Fotogalerie

Zdravotníkům dodali přes 20 tisíc filtrů ze šnorchlovaček. S výrobou masek pokračujeme, říká David Miklas

Startupový technologický podnikatel David Miklas vytvořil během koronavirové krize spolu s kolegy 30 000 kusů ochranných masek COVMASK. Vznikly ze šnorchlovaček, 22 000 z nich se okamžitě dostalo k českým zdravotníkům. Ale co teď bude dál? Jak se využije know-how, které během posledních týdnů získali mladí čeští vynálezci za pochodu? Jak se začnou české koronavirové nápady přetavovat pro profesionálního, komerčního prostředí? Poslechněte si nový podcast Veroniky Bednářové. 

David Miklas, jeden ze 4 duchovních otců projektu COVMASK, spoluzaložil díky šnorchlovacím ochranným maskám firmu, která fungovala na půdě ČVUT bez peněz na vstupu i na výstupu. „Výpadky jsme měli jen s filtry do šnorchlovaček, když je vláda začala centrálně skupovat. Nemám úplně přesné informace, co s nimi dělali. A nemám ani informace, že našli uplatnění takové, jaké by mohli. Tam byl asi záměr se předzásobit na horší časy, nicméně tímto nešťastným krokem vyblokovali mnoho výrobců filtrů…“

A proč se šnorchlovačky COVMASK nevyvážely více do zahraničí, když byly země, které je potřebovaly mnohem urgentněji, než my? „Ve spoustě zemí byly univerzity, které viděly naše řešení, ale chtěly si jej vyvinout samy. Třeba Francouzi, protože firma Decathlon, od které masky máme, tam má centrálu. Většinou to skončilo fiaskem, protože oni měli pocit, že si to ´u3Dtisknou´, ale ukázalo se, že výhoda České republiky je, že máme 3D tiskáren opravdu hodně. Například ve Francii se do projektu zapojil Airbus (jeden ze dvou největších světových výrobců civilních dopravních letadel), což je sice super, nicméně je to tak velký moloch, že tam nedokázali tak rychle řešení vyprodukovat, vykopnout a doručit do nemocnic.“   

David Miklas, jeden z členů skupiny Covid-19CZ, vede v „normálním“ životě firmu na ekologické elektrické lodě. Na designu masky se podíleli také průmyslový designér se zkušenostmi ze „Simply Clever“ projektů Škodovky Martin Hřeben (Prototypum), Robin Fišer (česká ocelová kola Repete) a Pavel Koníř. Projekt COVMASK dále hodně pracoval s dobrovolníky (včetně pilotů, kteří masky distribuovali po celé ČR); sériovou linku, na které byli schopni poskládat až 2 000 kusů masek denně, postavili za pár dní. „Od začátku jsme k našim maskám přistupovali jako k nouzovému řešení. Jako ke zraněnému vojákovi na poli, který leží, krvácí a má vedle sebe hadr, který je od bahna. Může si tím hadrem tu ráno zavázat, nebo se hadru štítí a pak vykrvácí.“  

A co bude s podobnými vynálezy teď? Budou se dál rozvíjet, budou Češi v inovacích ochranného materiálu pokračovat? Potřebuje je naše země? Předzásobí se stát českými pomůckami? Dozvíte se ve videu v úvodu článku.