Egyptolog Bárta: Kolaps civilizace je nevyhnutelný a ozdravný, ale zneužívají ho. Nesnáším šíření strachu | Reflex.cz
nahoru

Egyptolog Bárta: Kolaps civilizace je nevyhnutelný a ozdravný, ale zneužívají ho. Nesnáším šíření strachu

Čestmír Strakatý25. června 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Miroslavem Bártou
• video: 
Prostor X

Egypt je s Miroslavem Bártou od dětství. Začalo to pyramidami, ale fascinují ho hlavně lidé a jejich příběhy, které civilizace tvoří. Proč ty vznikaly a mizely. Všechny se podle něj vyvíjejí podle určitých zákonů a všechny čekal kolaps. To neznamená zánik, ale přeměnu, která je očistná. Bártovi vadí zneužívání toho slova i to, jak jsou jeho výroky překrucované. Tvrdí, že nemá rád strašení, a nenávidí ty, kteří i prostřednictvím strachu štvou lidi proti sobě. Nechce jmenovat, poučili ho prý výhrůžky šibenicemi.

Cesta nahoru a dolů je stejná. To je jeden ze zákonů, které Bárta definoval. Zmiňuje třeba byrokracii, která stála u zrodu i zániku civilizací. Tvrdí, že archeologie je pro naše století strategická, umožňuje nám totiž chápat, co se ve společnosti děje. Podle Bárty máme veškeré vědění a možnosti zmírnit dopady krizí, které jistě přijdou. Teď jsou největší průšvihy třeba rostoucí mandatorní výdaje nebo velká krize společenské smlouvy, díky které je skoro milion lidí v exekuci.

Havlova občanská společnost není klišé. Každý by si měl uvědomit, že je důležitý, a možná se pak změní i politická reprezentace. Za ni totiž podle Bárty můžeme my. My jsme politiky zvolili, problémů je ale víc. Jak volíme, jak se stavíme k veřejnému prostoru, jak funguje stát a jakou má legitimitu.

Lékař Dostál: Umíral jsem mnohokrát, konec je příjemný a po smrti něco je. Lidi se…

Naše civilizace by ale měla mít taky velké cíle. Přemýšlet o smyslu naší existence a pilířích, na kterých stojí. Pro Bártu je to třeba rozvoj knihtisku. V tom se mimo jiné potvrzuje jeden z jeho civilizačních zákonů, které mají brzy vyjít i knižně. Informace nás přivedly na vrchol a teď nám dělají zásadní problémy. Podle Bárty žijí dnes lidé v sociálních bublinách a sociální sítě jsou nejtvrdší droga 21. století, která mění naši osobnost. Rostoucí nepřátelství mezi lidmi je zničující.

Proč nečte Miroslav Bárta internetové diskuze? Proč mu vyhrožovali? Jak se brání proti nálepce toho, kdo taky šíří strach a polarizaci? A díky čemu je teď při pohledu do budoucna optimista?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Ondřej Neff: Migrace je nezastavitelná a šaría bude nutnost, uvidíte do 15 let. Grety…

Zlo je v lidech, od holocaustu jsme se nezměnili. Masaryk tu zavedl zdrcující…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější