Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen roky, varuje zemědělec | Reflex.cz
nahoru

Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen roky, varuje zemědělec

Čestmír Strakatý20. května 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Danielem Pitkem
• video: 
Prostor X

Už je hodina dvanáctá, od bodu zlomu jsme kousek. Zemědělec Daniel Pitek tvrdí, že se v Česku hospodaří úplně blbě. Na někde i stohektarových polích, s velkými stroji a chemií, bez navracení organické hmoty do půdy a krajinných prvku. To ještě výrazně zhoršuje projevy klimatické změny. Situaci zhoršují i dotace, politici přitom věc neřeší. Jde jim totiž o vlastní zisky.

Česku reálně hrozí, že kromě vody bude taky zásadní nedostatek potravin. Velký pokles produkce už vidíme teď. Ceny pak výrazně porostou, jako to vidíme teď u brambor. Pitek tvrdí, že země se už teď mění na poušť a v některých regionech je půda mrtvá, bude to přitom ještě horší. V minulých dnech sice pršelo, ale to je prý jako když vás z infarktu dostane záchranka. Zachrání život, ale nemoc trvá.

Pitek popisuje svoje zkušenosti s extrémním suchem i raketovým zdražováním sena, které prostě loni najednou nebylo. Českému zemědělství se podle něj stane to, co se stalo v lesích. Nikdo neřešil smrkové monokultury a teď jsou lesy suché, stávají se lehkou potravou pro kůrovce a trh se dřevem se zhroutil. Je tam vůbec největší ekologická katastrofa v historii. V zemědělství k tomu chybí kousíček, jen roky.

Profesor Storch: Hrozí vymírání a války o vodu, nemůže za to ale změna klimatu. Česko…

Plány vlády jsou podle Pitka jen fíkový list, je to prostě špatně. Premiér Babiš je prý na zemědělském byznysu závislý a jde mu jen o vlastní zisky, není ale sám. Politici si nechtějí připustit hrozbu, které čelíme, a zajímá je jen byznys. Pitek přitom míní, že půda už za 10 let vůbec nemusí být plodná, pak se můžeme rozloučit i s potravinovou soběstačností. Můžou přijít nepokoje, revoluce, války, prostě boj o poslední plodnou půdu.

Co by se muselo v českém zemědělství změnit, abychom se vyhnuli těm nejčernějším scénářům? Jde to ještě vůbec? Jaký vliv má dědictví komunismu na to, jak se v Česku hospodaří? A je skutečně možné, že Česku dojde voda i základní potraviny?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Ekonom: Maláčová je nebezpečná, díky bohu za Babiše a Schillerovou. Piráti jsou noví…
Láska: Babiš ukradl dotace a důkazy jsou přesvědčivé. Kryje kmotrovské metody, jeho cíl…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější