Medaile od Zemana byl opravdu polibek smrti. Berou mi smysl života a bolí to, důkaz je realita, říká historik | Reflex.cz
nahoru

Medaile od Zemana byl opravdu polibek smrti. Berou mi smysl života a bolí to, důkaz je realita, říká historik

Čestmír Strakatý22. ledna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Michalem Macháčkem
• video: 
Prostor X

Státní vyznamenání od prezidenta Zemana jako polibek smrti? Historik Michal Macháček říká, že u něj to platí. Tvrdí, že historie je smysl jeho života, který mu ale teď berou. Že se tak děje kvůli státnímu vyznamenání a chvále ze strany Zemana i kvůli jeho názorům na prezidenta, podle něj dokazuje, že je i přes výsledky a významné ceny několik let bez práce. Připouští přitom, že zaměstnání neměl už před tím, než o jeho knize začal Zeman mluvit. Poté se ale prý jeho žádosti nedostaly ani do druhého kola, mluví přitom i o dalších divných konotacích a náznacích.

Macháček říká, že v univerzitním prostředí de facto skončil. To, že jde o prezidenta, mu prý do očí nikdo nepotvrdí. Jeho projekty ale při dalších pokusech nepostoupily ani do druhého kola a lidé, kteří o nich rozhodovali, mu odmítali schůzky. Kolegové mu taky třeba vyčítali, že vyznamenání od Zemana vůbec přijal. Historik ale tvrdí, že nelituje a znovu by se zachoval stejně, byla to prý velká čest. Odmítá údajně přistoupit na polarizaci společnosti, kdy se někdo stává nepřítelem kvůli jinému názoru.

Macháček chtěl pokračovat v práci s archivními materiály v Moskvě. Prý není pravda, že nás tam zlý Putin nechce pustit. Tvrdí, že nejde o bezvýznamné téma. Kritika Ruska částečně rozporuje. Vyjadřují se tu k němu podle něj lidé, kteří o něm nic nevědí, a politici říkají věci, které si ani opravdu nemyslí. Kritika prezidenta Zemana je údajně hra. Třeba co se pravomocí, chování a překračování týče, chová se podle Macháčka Zeman stejně jako Masaryk.

Zábranský: Zeman chtěl být sjednotitel, nový Masaryk. Za to, co se z něj stalo, můžou…

Macháček říká, že historické vědě a nejenom jí vládnou klany a ideově spřízněné skupiny. Je to prý malý bahnitý rybník, ve kterém jde o rozdělování peněz. Je taky přirozené, že ony klany vykládají historii tak trochu po svém. Po tom, co vyšel článek o jeho údajných problémech se sehnáním zaměstnání, se mu ozvali další kolegové, kteří zažili něco podobného. Jmenovat je ale radši nechce.

Proč si Michal Macháček myslel, že část zprávy BIS hovořící o proruském vlivu v českém výkladu historie je vtip? Jméno jakého velkopodnikatele se v Česku podle něj nesmí ani vyslovit? Jaký dopad mělo vyznamenání a pochvala od Miloše Zemana na jeho život? A jak se vyrovnává s kritikou?

Kosatík: Zeman žije ve frustraci, je naštvaný na život. Nejsme ale jiní, zanechá v nás…
Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…
 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější