nahoru

Samuraj z Hostěradic: Bojovník jiří Procházka se stal legendou a jeho příběhem nejsou jen bitvy v kleci

Ondřej Němec 27. června 2022 • 14:00
Video se připravuje ...
Jiří "Denisa" Procházka o vstupu do UFC
• video: 
Reflex.cz

Je mu devětadvacet let a už se o něm mluví jako o sportovní legendě. A není to vůbec přehnané, vždyť Jiří Procházka dokázal, co nedokázal nikdo jiný. Stal se totiž jako první Čech šampiónem nejprestižnější organizace bojových sportů UFC. Legendu však netvoří jen výsledky, ale i příběh. A ten jeho stojí za to.

Pro oko nezaujatého diváka se možná jednalo jen o krvavou bitku v kleci, na jejímž konci byl vítězem vyhlášen Jiří Procházka. Pro znalého fanouška bojových sportů šlo však o mimořádně napínavé klání zkušeného brazilského bojovníka Glovera Teixeiry s českým samurajem, jak se Procházkovi občas říká. Osmadvacet sekund před koncem se rodákovi z Hostěradic podařilo dostat soupeři do zad a použít techniku škrcení, kterou donutil šampióna polotěžké váhy UFC, aby zápas takzvaně odklepal. To znamená, že poplácal na tělo soupeře, čímž dal najevo, že se vzdává.

V Singapuru tak byl jmenován nový král polotěžké divize Jiří Procházka, jemuž připnuli vysněný zlatavý opasek.

Co takový úspěch znamená? Lze jej k něčemu vůbec přirovnat? Rozhodně ano, je to vlastně snadné. Smíšená bojová umění (zkratka MMA – Mixed Martial Arts) doposud nejsou na olympiádě. Za největší úspěch se tak považuje právě zisk titulu v nejprestižnější organizaci světa, kterou je v tomto případě jednoznačně UFC (Ultimate Fight Championship) se sídlem v americkém Las Vegas. Procházka je tedy prvním českým „olympijským vítězem“ svého sportu. A ač se může zdát, že se to stalo zničehonic, vedla k tomu opravdu dlouhá a úmorná cesta.

Japonská stezka

Před nástupem do UFC bojoval Procházka v letech 2015 až 2019 v japonské organizaci Rizin. Kvůli tomu vlastně nezažil v těchto letech silvestra doma v Česku, asijská stáj totiž pořádala největší turnaje na konci roku. Bojovník z Moravy se tak držel zkrátka i během vánočních svátků, protože si před souboji musel hlídat váhu, aby splnil limit polotěžké divize (do 93 kilogramů). Kdo by si myslel, že si alespoň někdy mohl trochu užít země vycházejícího slunce, pletl by se. Výlety za zápasy byly vlastně jen cestou z letiště do hotelu a po zápase opět zpátky.

Video se připravuje ...
Reflex Podcast: MMA bojovník Jiří Procházka hodnotí sám sebe ve hře UFC4VIDEO Reflex.cz

Nicméně Procházka předváděl před očima desetitisíců diváků v obřích arénách takové výkony, že si jej všiml i největší gigant MMA a jedna z nejcennějších sportovních značek vůbec, UFC, od níž brzy obdržel pozvánku.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz




Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.