V Libyi za Kaddáfího bojují i Srbové, Ukrajinci, Tuaregové z Mali, proti němu Egypťané | Reflex.cz
nahoru
Glosa Viliama Bucherta

V Libyi za Kaddáfího bojují i Srbové, Ukrajinci, Tuaregové z Mali, proti němu Egypťané

Viliam Buchert25. dubna 2011 • 11:53
Libye
Libye
• foto: 
Profimedia.cz

Libyjská válka nejenom rozdělila tuto zemi, ale na obou stranách konfliktu se objevili i žoldnéři z mnoha zemí. Jejich složení je nesmírně pestré. V souvislosti s najatými vojáky se ale také množí zprávy, že bohužel i povstalci, které podporuje NATO, porušují mezinárodní ženevské konvence, protože zajaté zahraniční bojovníky sloužící diktátoru Kaddáfímu, někdy bez soudu a na místě popravují.

Velikonoční trauma: Děti vyděšené k smrti velikonočním králíkem
Kaddáfímu například slouží ve stíhačkách Mig-23 ukrajinští, srbští a pákistánští piloti. V jeho jednotkách se objevili i žoldnéři z Mali, Nigeru, Čadu, Súdánu, Etiopie, Tuniska, Alžírska, Guineje či Keni. Ovšem u některých vojáků není jasné, zda už nemají libyjský pas. Muammar Kaddáfí totiž léta verboval do své armády i občany z některých afrických zemí (ale ne z arabských států ze severu kontinentu) a ti pak dostali po čase libyjské občanství.

 

Zpoplatnění všech silnic: Vláda si myslí, že vám ještě zbyly nějaké peníze

 

Zajímavé je, že libyjští Tuaregové žijící na jihozápadě země, se postavili proti Kaddáfímu. Ovšem několik tisíc Tuaregů (odhad hovoří o třech tisících) z Mali bojuje naopak na jeho straně. Důvod je prý velmi jednoduchý – tito muži se dokážou bez problémů přesunout pomocí aut přes Alžírsko a Niger do Libye mimo hraniční přechody a dostávají za den služby 500 až tisíc dolarů.

 

Nevídané sochy v galerii plují vzduchem
ako 24. dubna 2011 • 19:38

Nevídané sochy v galerii plují vzduchem

Naopak na straně povstalců bojují Egypťané, Palestinci a Jemenci. Na libyjské území se podle informací zpravodajských služeb přesunuli právě z Jemenu, ale i z Pákistánu, někteří arabští členové militantních islamistických organizací a vytvářejí si na východě země zázemí. Neexistují však zatím důkazy, že by se aktivně účastnili bojů. Rebelům pomáhají také vojenští instruktoři z Egypta, Kataru a Spojených arabských emirátů. V Libyi působí (jsou zde vysazovány k plnění konkrétních úkol) i malé speciální britské a francouzské jednotky.

 

Velikonoční masakr na českých silnicích aneb auto JE zbraň
Adéla Knapová 24. dubna 2011 • 19:12

Velikonoční masakr na českých silnicích aneb auto JE zbraň

 

Kaddáfí, který je tradičně nesmírně nedůvěřivý, měl nasadit žoldnéře do boje prý především proto, že se obával zrady jeho vlastních „vlastních“ Libyjců. Přecházejí bojovníků z jedné strany konfliktu na druhou, které je podpořené penězi, je totiž známé nejenom z arabského světa, ale například i z Afghánistánu.Klíčová slova:Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější