Uprchlíci z Lampedusy mají volnou cestu do Francie | Reflex.cz
nahoru

Uprchlíci z Lampedusy mají volnou cestu do Francie

ada17. dubna 2011 • 08:00
Uprchlíci z Lampedusy mají volnou cestu do Francie
foto: Adéla Knapová

Italský ministr Roberto Maroni oznámil, že se italská vláda rozhodla dát uprchlíkům převážně z Tuniska, jichž jen od začátku roku dorazilo ke břehům ostrůvku Lampedusa přes 25 tisíc, doklady umožňující cestovat z uprchlických táborů v Itálii dál do Francie. Itálie tak reaguje na nezájem zbytku Evropy o její problémy s uprchlíky ze severu Afriky.

Věci veřejné nemohou mít vnitro, vždyť podporují špiclování a sledování občanů
Uprchlíci sedící a pospávající do té doby na betonové zemi přístaviště vstávají a unaveně se objímají, když jim policisté oznamují příjezd velké lodi, jež je má dopravit z nelidských podmínek provizorního útočiště na Lampeduse blíž k cílu jejich cesty - kontinentální Evropě. Většina z nich, tedy téměř tři a půl tisíce mužů (ženy a děti jsou dopravovány z Lampedusy na pevninskou Itálii okamžitě po došlápnutí na půdu ostrova, neboť hygienické podmínky uprchlíků jsou katastrofální a už začaly řádit choroby), bude za pár hodin v poledním vedru sehnána do skupin, pečlivě prohledána a naloděna na loď plující k italskému městu Bari.

 

 

O pár hodin po jejich odplutí se na jihozápadní straně ostrůvku, kousek od vojenských radarů monitorujících Středozemní moře, objeví několik nafouklých mrtvol uprchlíků z Afriky, kteří tolik štěstí jako oni neměli; Lampedusa má ostré kamenité skalnaté břehy, dřevěné loďky se o ně rozbíjejí jako papírové krabičky. Uhýbám záchranářům z cesty, stejně jako místní obyvatelé mlčky. Není co říct, zvlášť když tyto výjevy jsou na doposud pohádkovém ostrově na denním pořádku. Na Lampedusu se snaží na vratkých dřevěných lodích přes otevřené moře dostat každý den stovky lidí.

 


Francie je oficiálně odhalená. Zákon zakazující burky nabyl platnosti

ada


Klíčová slova:


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější