nahoru
Cvrkot Miroslava Cvrčka

Ústavní soud škrtl škrty. Teď to teprve bude guláš

Miroslav Cvrček15. března 2011 • 07:00
ústavní soud
ústavní soud
• foto: 
Kirk, Wikimedia.org CC BY-SA

Soudci dali za pravdu sociálním demokratům, vláda musí úspory schválené v minulém roce protlačit Parlamentem znovu a tentokrát v Senátu s levicovou většinou.

 

Nečasovci doplatili na to, že škrty schvalovali ve zrychleném režimu legislativní nouze. Omezení porodného a rodičovského příspěvku, úspory u nemocenské a další jsou tak ohroženy. Ústavní soud nezrušil škrty s okamžitou platností, ale dal Nečasovu kabinetu čas do konce roku 2011. Do té doby má změny Parlamentem nechat schválit řádně.

 

 

Jen formalita to pro vládu ale rozhodně nebude. Přinejmenším bude celý proces zdržen tím, že po prvním schválení Poslaneckou sněmovnou se škrty do dolní komory Parlamentu vrátí ze Senátu, kde je zamítnou socialisté.

 

Jenže otázkou je, co se škrty udělá současné běsnění kolem zvýšení DPH. Někteří poslanci vládního bloku, zejména Věcí veřejných, mohou přijít s požadavky dodatečných změn. Není nereálné, že debata kolem škrtů se spojí s debatou o daních.

 

 

V příštích týdnech a měsících tak možná zažijeme politické kompromisy ve stylu „něco za něco a to za ono“ zcela nevídaných rozměrů. Ministerstvo financí navíc již několik týdnů odkládá představení změn přímých daní. Celé to může vládu paralyzovat, balíky dalších reforem odložit na dobu neurčitou. A koneckonců, v kontextu politické situace Ústavní soud vládu možná posílá do propadliště dějin.Diskuse ke článku