Skandál: Zbraně zabíjející Libyjce a systémy na rušení internetu dodaly Kaddáfímu země EU | Reflex.cz
nahoru

Skandál: Zbraně zabíjející Libyjce a systémy na rušení internetu dodaly Kaddáfímu země EU

Viliam Buchert23. února 2011 • 08:24
Kulky
Kulky
• foto: 
scenicreflections.com

Země Evropské unie jsou v posledních dnech „konsternovány“ masakry civilistů v Libyi. Také se jim hrubě nelíbí, že diktátor Muammar Kaddáfí nechal na čas odpojit internet a rušil mobilní telefonní sítě. To znesnadňovalo evakuaci 5000 občanů EU z Libye. Postoj je to ale zcela licoměrný. Jen v letech 2009 a 2010 dodaly státy Unie do Libye zbraně a systémy na rušení počítačové a mobilní sítě v přepočtu za desítky miliard korun.

 

Například v roce 2009 byly v členských státech EU (a údaje nejsou podle odborníků úplně kompletní) vydány licence za téměř 700 milionů euro na dodávky zbraní do Libye. A podobná situace pokračovala i loni.

 

Ruční zbraně, které se používají právě při potlačování současných demonstrací, dodávala diktátorovi v poslední době zejména Malta, ale i Bulharsko či Rumunsko. Pokud jde o systémy, které umožňují vypnutí internetu nebo rušení sítě mobilních operátorů, zase putovaly do Libye především z Německa a Velké Británie. Chemické látky (třeba slzný plyn používaný policií k rozhánění protestů) jsou i z Belgie. Velké zakázky pro libyjské vojenské letecké síly zase pocházely z Itálie (prodej vrtulníků), Francie a Portugalska. Francouzská vláda také spolupracovala s Kaddáfím na úpravách svých stíhaček Mirage.

 

Prohlédněte si portréty z vyžvýkaných žvýkaček

 

Neuvěřitelné video z ozbrojené loupeže. Prodavač ještě poděkoval
A proč taková vstřícnost Evropské unie k diktátorovi Kaddáfímu (jinak je ale největším dodavatelem zbraní do Libye Rusko)? Ten má peníze z prodeje ropy, které využíval zejména pro posilování policie a armády. Libye dodává Itálii třetinu ropy, kterou tato země spotřebuje, Německu 12 procent a Británii čtyři procenta. Kaddáfího režim také v posledních letech investoval v Evropě desítky miliard dolarů. Byznys je prostě byznys. Ale není to nic nového, stejná situace byla před lety i v případě dodávek evropských zbraní pro iráckého diktátora Saddáma Husajna.

 

Anketa
Padne, podle vás, režim dikátora Muammara Kaddáfího v Libyi?
Ano
78.7%
1461
Ne
21.3%
395

 

Epidemie české nevěry v týdnu manželství
Pavlína Wolfová 15. února 2011 • 16:55

Epidemie české nevěry v týdnu manželství

 

Nepřátelství ke Kaddáfímu se změnilo v „přátelský vzájemný byznys“ zejména po roce 2003, kdy se diktátor přidal k nepřátelům Saddáma Husajna. Zrušeny pak byly za odměnu i sankce OSN proti Libyi a od té doby se evropští zbrojaři objevovali v Tripolisu velmi pravidelně. Proto teď dochází k absurdním situacím. V delegaci britského premiéra Davida Camerona, který se prošel v pondělí po slavném revolučním káhirském náměstí Tahrír, a který v Egyptě tvrdě kritizoval Kaddáfího režim za střelbu do demonstrantů, je i několik šéfů britských zbrojovek, které zbraně libyjskému diktátorovi dodávaly.

 

Kauza omluvených fotbalových reprezentantů: Legrace pokračuje
Matěj Bartošek 22. února 2011 • 12:14

Kauza omluvených fotbalových reprezentantů: Legrace pokračuje


Mezi evropskými dodavateli zbraní do Libye v posledních letech oficiálně nefiguruje Česká republika (vývoz přes třetí země se podle expertů ale nedá vyloučit). Přitom bývalé komunistické Československo v této oblasti s Kaddáfím po desetiletí úzce spolupracovalo. Kdysi jsme do Libye dodávali obrněné transportéry, ruční zbraně a také obrovské množství plastické trhaviny semtex, kterou pak libyjský režim dodával nejrůznějším teroristickým organizacím (zejména palestinským), nebo jej sám používal při útocích na západní cíle.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější