nahoru

Skandál ministra Drobila ukazuje, jak to chodí na většině ministerstev

Viliam Buchert 15. prosince 2010 • 11:06
Nečas
Nečas
• foto: 
Tomáš Tesař

Martin Knetig, poradce odstoupivšího ministra životního prostředí Pavla Drobila, tlačil na už odvolaného ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, ať pomůže s „financováním“ některých záměrů ministra. Skandál, který dnes velmi barvitě popisuje MF Dnes, přitom jen ukazuje, jak to funguje na většině ministerstev.

 

Samozřejmě že zjištění o aféře na Drobilově ministerstvu, která zatím vygradovala Drobilovou rezignací, je závažné a zajímavé, daleko důležitější ale je, že téměř identický prokorupční systém funguje i jinde. Je léta známo, že politici a jejich lidé přes nejrůznější zakázky, přes agentury nebo s pomocí finančně nadsazených akcí vysávají peníze do stranických pokladen (když už ne rovnou pro sebe). Ministerstvo životního prostředí je jen dalším důkazem, jak to probíhá.

 

 

Problém souvisí s financováním politických stran, které se v podstatě proměnily v marketingové společnosti, jež potřebují na své kampaně stále víc a víc peněz. Příspěvky členů a „dávky“ od státu jim na to nemohou stačit, tak berou, kde mohou. Od vypalování některých firem, státních úřadů až po „spolupráci“ na místní úrovni.

 

Celá aféra je také velkou ranou i pro premiéra Petra Nečase. Ten už několik měsíců tvrdí, že právě Pavel Drobil je jediným ministrem životního prostředí, který se snažil rozbít na tomto úřadě a v institucích s ním spojených klientelismus a korupci. Podle všeho se stal pravý opak.

 

 

A vůbec největším problémem je, že ani po této aféře se praxe nezmění. Politické strany budou dál vysávat nejrůznější ministerstva, úřady či podniky, v nichž má účast stát. Je zjevné, že odstoupivší ministr musel o jednání svého poradce vědět. Pokud ani netušil a přivedl si podobného „vykuka“, tak i to je důvod, aby dál resortu životního prostředí nešéfoval.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.