nahoru

Státní bankrot na čtyřicet šest písmen

Miroslav Cvrček 14. prosince 2010 • 06:00
euro
euro
• foto: 
archiv

Víte, jak se řekne státní bankrot na 46? „Na záchraně zemí se budou podílet i soukromí investoři.“

Je to už řada měsíců, co evropský komisař Joaquín Almunia přestal opakovat, že státní bankrot v eurozóně nepřipadá v úvahu. Teď se totiž vymýšlí, jak to udělat a nenazvat to bankrotem.

 

 

V roce 2013 končí platnost eurovalu, tedy jakéhosi záchranného fondu (750 mld. eur), z něhož nyní čerpá Irsko a který možná bude i zdrojem pro další státy, jako Portugalsko nebo Španělsko. Ale co dál?

 

Už dlouho evropští politici mluví o tom, že do záchranného mechanismu na pomoc předluženým státům zapojí soukromé investory, kteří drží daný státní dluh. Museli by část dluhopisů odepsat.

 

 

To ovšem není nic jiného než normální (řízený) státní bankrot a nic na tom nezmění ani vymýšlené skulinky, kvůli nimž možná jedinou nesníženou částí dluhů budou závazky vůči jiným státům. Při takovém státním bankrotu, jaký prodělala například Argentina, totiž dochází právě k tomu, že část dluhu je po dohodě s velkými věřiteli smazána a splácí se jen zbytek.

 

Co asi znamená, že eurozóna, která byť jen teoretickou existenci státních krachů dlouho odmítala, nyní hledá cestu, jak jim dát pravidla?Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.