nahoru

Na Palackého náměstí v Praze se sešla rudo-oranžová armáda odborářů

Adam Kolář 8. prosince 2010 • 14:36
Na Palackého náměstí v Praze se sešla rudo-oranžová armáda odborářů
foto: Adam Kolář

V Praze se podle informací z řad odborů mělo na demonstraci sejít asi dva tisíce lidí. Po celé republice se ke stávce údajně připojilo dalších 123 tisíc lidí, do ulic v ostatních městech vyšla přibližně jenom desetina z nich.

Pražská demonstrace, probíhající pod vedením šéfa Českomoravské komory odborových svazů Jaroslava Zavadila, se kvůli přenosům televize zpozdila o 10 minut. Pak už se pan Zavadil chopil mikrofonu a začala série ostrých slov proti současné vládě.

 

Mezi řadami demonstrantů byly k nepřehlédnutí známé tváře z řad ČSSD a KSČM. Nejvíce byl vidět Jiří Paroubek, který měl velikou radost, když se mikrofonu chopil bývalý předseda ČMKOS Richard Falbr. Ten hlásal, že výroky našich vládních představitelů jsou „tryskající gejzír stupidity.“ Falbr se také opřel do prezidenta Václava Klause, který ráno prohlásil, že odboráři nevědí, oč v Česku jde a označil Klause jako “všeználka na Hradě”. K vidění byl také Bohuslav Sobotka (ČSSD), či Jiří Dolejš (KSČM). Oba  s úsměvem tleskali Zavadilovi, když hřímal na bouřící dav, že “nesmíme si nechat kálet na hlavu! Vlády si nesmějí dělat, co chtějí!” Politici z ČSSD si kvůli stávce vyjednali dvouhodinové přerušení práce poslanecké sněmovny.

 

 

Premiér Nečas řekl, že vláda v úsporných opatřeních hodlá dále pokračovat a vyjádřil svůj dík těm státním zaměstnancům, kteří se protestů nezúčastnili.

 

Anketa
Pocítili jste osobně středeční stávku státních zaměstnanců?
Ano
5%
134
Ne
95%
2523

 

Politické zaměření většiny demonstrujících se dalo odhadnout poté, co se po ukončení stávky všichni seběhli na lídry stran ČSSD a KSČM. Inu, doufejme, že si mávaní vlaječek a pískání na píšťalky všichni užili a že se zase vrátí ke své práci.

 Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.