nahoru

Demonstrace na pražské radnici: Politici tvrdě narazili na hlas lidu

Pavel Dobrovský 30. listopadu 2010 • 14:37
Demonstrace na pražské radnici: Politici tvrdě narazili na hlas lidu
foto: Pavel Dobrovský

V těch tvářích nebylo nic jiného než překvapení. Politici narazili čelně na vox populi. To nečekali – a jestli ano, tak ne v takovém množství. Nespokojení lidé se od devíti ráno tlačí na ohrádku tribuny pro veřejnost a zlověstně hučí.

„Já tady sedím od rána, jak mi řekli na sekretariátu,“ říká stařenka sedící na jednom z necelé stovky míst. Vtip je v tom, jak se dozvídám, že na tribuně se nesmí stát. Jen sedět. Na židli, země se nepočítá. Strážící policisté se to snaží vysvětlit davu, který se chodbou tlačí z Mariánského náměstí, ale dav má tu výhodu, že nevnímá. Jen skanduje. A presuje se, aby nakonec s vítězným řevem vtrhl na tribunu. Dobrá polovina sedících, kteří se tváří nezúčastněně a dotčeně podotýkají, že kvůli těm lidem nevidí. A zřejmě se těší na obídek v kantýně.

 

 

Pokaždé, když se adept na pražského primátora Bohuslav Svoboda v intervalech jednou za dvacet minut pokusil promluvit, neozvalo se ani slovo. Řvaní hesel jako „My chceme Tůmu“, „Nechceme prasárnu na radnici“ a „Nové volby“ (plus zlidovělé „Praha není Palermo“) jednak dostatečně přehlušilo cokoliv, co Svoboda říká, a zároveň shrnulo, proč demonstranti přišli. Podle prvních odhadů jich bylo přes dva tisíce, přitom podstatná část v jednacím sále Nové radnice, nejdříve jen na tribuně, posléze i mezi zastupitelskými lavicemi.

 

Prohlédněte si fotogalerii záběrů od účastníků demonstrace, kteří zachytili momenty z protestu na své mobilní telefony:

 

 

Zvuk několika vuvuzel doprovázel každé skandování a do toho probíhaly ze strany sekretariátem ČSSD nahnaných fanoušků pokusy strhnout transparenty na tribuně pro veřejnost. Boris Šťastný pak zřejmě doznal, že je dobrý nápad rozdat narychlo vytištěné papíry s Hlavou první článku 2 Ústavy ČR, kde se vysvětluje, že: „Jediným nástrojem, jímž mohou občané vyjádřit nespokojenost s prací určitého reprezentanta, je jeho nezvolení v následujících volbách.“ Občané jsou jiného názoru a papíry házejí po Šťastném zpátky a pravidelně požadují vystoupení kandidáta na starostu za Top 09 Tůmy. „Nabídl, že promluví, ale nedovolili mu to,“ prohlásil Milan Urban z Top 09. A kdyby k řečnickému pultíku šel, zřejmě by mu vypnuli mikrofon, tak jako to udělali mluvčímu iniciativy Změň politiku Markovi Jehličkovi, když se pokusil uklidnit pískající a skandující občany.

 

 

„Kdyby tady nebyl Havel, zřejmě by vás vytlačili hned,“ poznamenal Urban. Je fakt, že bývalý prezident strhává velkou pozornost fotografů ve chvíli, kdy demonstranti zrovna nekřičí, necinkají, netroubí a nepískají. První poločas končí dalším Svobodovým pokusem sdělit lidem, že zasedání se odkládá na druhou hodinu odpolední. Byl to klukovský trik. Lidé odešli s tím, že se vrátí ve dvě. „Zamykají dveře,“ konstatoval pak ponuře jeden z Změň politiku, který zůstal. „Doufáme, že nám umožní přečíst naší petici. Jestli dojde k potvrzení smlouvy ČSSD a ODS, tak budeme znovu protestovat.“ V tuto chvíli je ale magistrát již zamčený. Protestanti se nemohou dostat dovnitř. Zastupitelé už jednají a všech třiašedesát jich již stačilo složit slavnostní slib. Lidé je sledují už jen na velkoplošných obrazovkách.

Pavel Dobrovský


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.