nahoru

Den české vychytralosti: Klaus kritizuje Írán, kníže s ním jedná

Viliam Buchert27. září 2010 • 10:47
Ruský prezident Medveděv přiletěl do Česka. Hned po příletu se setkal s prezidentem Klausem
Ruský prezident Medveděv přiletěl do Česka. Hned po příletu se setkal s prezidentem Klausem
• foto: 
ČTK

Zatímco všechna česká média informují o tom, jak Václav Klaus vyzýval v sobotním projevu na Valném shromáždění OSN tuto organizaci k reformám a zeštíhlení, měl prezident ve svém vystoupení daleko zajímavější pasáž. Věnovala se kritice jaderných ambicí Íránu. Jak ale vznikla?

 

Klaus v New Yorku v sobotu v desetiminutovém projevu kromě jiného řekl, že „nepolemizujeme s právem jakékoli země užívat jadernou energii pro mírové účely, ale musí to být činěno zodpovědným způsobem. Není možné, aby některé země ignorovaly domluvené a respektované mezinárodní standardy, aby ohrožovaly stabilitu svých regionů a aby zvyšovaly riziko šíření nukleárních zbraní.“ V tomto nelze než s prezidentem souhlasit, na Írán je potřeba kvůli možnému zneužití nukleárního programu pro výrobu jaderných zbraní pořád tlačit.

 

Ovšem tato pasáž původně v jeho vystoupení nebyla. Byla do projevu dodána. Shoduje se na tom hned několik zdrojů blízkých Pražskému hradu. Proč?

 

Vysvětlení se dalo najít také na Valném shromáždění OSN. Češi se totiž rozhodli hrát (podle vzoru Evropské unie) s Teheránem dvojí hru. Budeme sice Írán kritizovat, ale pořád s ním chceme obchodovat. A tak se v ten samý den, kdy Klaus hovořil o „nemožnosti ignorace mezinárodních standardů“, sešel šéf diplomacie Karel Schwarzenberg se svým íránským kolegou Manouchehrem Mottakim. Ministerstvo zahraniční k tomu vydalo minizprávičku: „Jednání se týkalo zejména potenciálu vztahu mezi oběma zeměmi a reflexí současného mezinárodního vývoje. Ministr Mottaki vysvětlil některé aspekty dopadu sankcí, které na Írán uvalilo mezinárodní společenství.“

 

A abychom to měli komplet, minulý čtvrtek česká delegace opustila při dalším nenávistném projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmádínežáda hlavní sál OSN na protest proti jeho slovům.

 

Shrnuto: Na Írán je slušnost tlačit a kritizovat ho, za zády se s ním ale vyjednává a kalkuluje se s možným budoucím byznysem. Dělá to tak každý. Variantu toho jsme už kdysi zažili a dopadlo to přímo katastrofálně. V Iráku v dobách diktátora Saddáma Husajna.

 

Zaujal vás tento článek? Podpořte nás v anketě Křišťálová Lupa 2010 v kategorii Média - všeobecná. Děkujeme.Diskuse ke článku