Dílo týdne: Krištof Kintera – Basic Atomic. Přímo z výstavy v Galerii Rudolfinum se do vstupní haly motolské nemocnice přestěhoval objekt Krištofa Kintery Basic Atomic: „Prostředí nemocnice je specifické a sociálně velmi pestré, neboť nemocnice si své ,zákazníky‘ nevybírá. Je to místo plné obav, očekávání a skutečných starostí. Umění jako by zde bylo nadbytečné, ale ve skutečnosti je to přesně naopak. Je důležité, že Basic Atomic může alespoň na okamžik posunout přemýšlení lidí do jiných rovin, než jsou jejich útrapy. O to v tomto případě nejvíc jde,“ řekl umělec Reflexu.

Dílo týdne: Krištof Kintera – Basic Atomic. Přímo z výstavy v Galerii Rudolfinum se do vstupní haly motolské nemocnice přestěhoval objekt Krištofa Kintery Basic Atomic: „Prostředí nemocnice je specifické a sociálně velmi pestré, neboť nemocnice si své ,zákazníky‘ nevybírá. Je to místo plné obav, očekávání a skutečných starostí. Umění jako by zde bylo nadbytečné, ale ve skutečnosti je to přesně naopak. Je důležité, že Basic Atomic může alespoň na okamžik posunout přemýšlení lidí do jiných rovin, než jsou jejich útrapy. O to v tomto případě nejvíc jde,“ řekl umělec Reflexu. Zdroj: Archív

Výrok týdne: „Považuju Cenu literárních domů za uznání toho, že jsem doma v té zemi i v tom jazyce. A vážím si toho, že ji získávám jako první Čech a jako vůbec první autor, který nepíše výhradně německy.“ Po Ceně Jiřího Ortena nebo Ceně čtenářů Magnesia Litera získá Jaroslav Rudiš také prestižní německou Cenu literárních domů. Pětačtyřicetiletý autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel a Konec punku v Helsinkách, novely Národní třída, která v Německu rezonovala více než u nás, převezme cenu spojenou s částkou 15 000 eur (přes 380 000 korun) v rámci lipského knižního veletrhu 15. března. Mimochodem, chystaný nový román Jaroslava Rudiše vyjde v březnu 2019 rovnou v němčině: „Postavy na mě mluvily německy a všechno mě vybízelo, abych se do toho pustil v téhle řeči.“
Rozloučení týdne. „Ráda bych ve svém životě i kariéře stihla také jiné věci. Akta X byla výjimečná zkušenost, ale život nabízí příliš mnoho příležitostí na to, než abych se nechala spoutat jednou.“ Gillian Andersonová na otázku, proč už jako agentka Scullyová nenatočí ani záběr.
Leo à la Pulp Fiction. Leonardo DiCaprio a Quentin Tarantino šest let po Nespoutaném Djangovi znovu spojí síly. Potvrdili to producenti Tarantinova nového chystaného filmu z období řádění Charlese Mansona v roce 1969. DiCaprio má hrát stárnoucího herce a film má mít údajně „pulpfictionovského ducha“. Kromě Lea v něm má vystupovat taky Margot Robbie v roli Sharon Tateové a kolem dalších rolí prý krouží takové štiky jako Tom Cruise nebo Brad Pitt. Ještě ani nejsou podepsány všechny smlouvy, ale datum premiéry už je známo: zapište si do diáře 9. srpna 2019.
Brigitte Bardotová proti #MeToo. Další francouzská herečka se přidala na stranu celebrit, jež veřejně vystoupily proti stále se rozmáhající kampani #MeToo. Stejně jako Catherine Deneuvová uvedla, že stížnosti žen na sexuální obtěžování jsou „v drtivé většině případů pokrytecké, směšné a nezajímavé“. V rozhovoru pro týdeník Paris Match pak dodala, že podle ní s producenty kvůli roli flirtuje mnoho hereček a to, že se následně ozvou, považuje za hloupé a nefér. „Když mně někdo řekl, že jsem krásná nebo že mám hezký zadeček (doslova ,prdelku‘), brala jsem to jako milý kompliment.“
Vtip týdne (podle Marka Douši). Popisovat, případně předvídat politickou situaci je prací komentátorů a politologů. O tom, jakou mají úspěšnost, se můžeme přesvědčovat prakticky každodenně. Já pro tento týden a tuto turbulentní dobu nabízím kresbu, kterou publikoval kolega Ned Riddle už dávno; myslel to asi jinak, ale já politická jednání a námluvy, jež nás brzy čekají, vidím nějak takhle.
11
Fotogalerie

Mixér

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!