nahoru

Václav Klaus ml.: Maminka má pravdu – Babiš vykšeftuje s EU zahlazení Čapího hnízda za uprchlíky

Marek Stoniš18. května 2018 • 15:33
Andrej Babiš, premiér v demisi
Andrej Babiš, premiér v demisi
• foto: 
Reuters

Zadlužení Itálie, povinná předškolní docházka a Romové, pes ministryně Šlechtové a podpis dohody umožňující další příliv uprchlíků do Evropy – to jsou témata pravidelné páteční rubriky poslance ODS Václava Klause ml.

Vláda v demisi odvolala ředitele rozvědky Jiřího Šaška. Z funkce odchází také šéf pražských policistů Miloš Trojánek, který hájil vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila před útoky premiéra Babiše. Vypadá to, že Agrofert provádí v této zemi normální puč. Co hodlá dělat v této situaci ODS?

O soubojích policistů vím méně než novináři. Vláda disponuje exekutivní mocí, od toho je to vláda. ODS hodlá (jak bylo vrcholnými představiteli opakovaně sděleno) setrvat v opozici.

Ministryně obrany Šlechtová vystavila v rámci oslav konce války svého pudla na pomník neznámého vojína. Co si o tomto aktu myslíte?

Asi to stejné jako o panu Škromachovi, když si fotil selfie v Terezíně.

Nová italská vláda žádá po Evropské centrální bance odpuštění dluhů Itálie ve výši 250 miliard eur. Jak to podle vás dopadne?

Jako v Řecku.

Evropská unie pochválila Českou republiku za povinnou předškolní docházku do školy. Ve zprávě se mluví o zrovnoprávnění romských dětí. Jsou nějaká „tvrdá“ data o úspěchu tohoto experimentu?

Ne, do školek stejně chodilo přes 90 procent dětí. Nejproblematičtější romské děti nechodí ani do školy, natož do povinné školky. V ČR se teď tato otázka přetřásá a domácí „soudruzi“ si vždy umějí zajistit od svých kolegů evropskou pochvalu – ryze pro domácí PR účely. Novináři to otisknou, Reflex se ptá, mise splněna. V Bruselu to pochopitelně nikoho nezajímá, natož aby to mělo souvislost s daty.

Ministr zahraničí Metnar (ANO) nedávno v tichosti podepsal za Česko v Marakéši deklaraci EU, která podporuje migraci Afričanů do Evropy. Neměli jsme spíše následovat Maďarsko, které tuto smlouvu podepsat odmítlo?

Moje maminka (75 let) mi teď v úterý říkala při domácí debatě o politice: „Babiš je naprosto skvělý obchodník. Vykšeftuje s EU vyžehlení Čapího hnízda a OLAFy a za to jim podepíše migranty.“ Bojím se, že maminka nebude daleko od pravdy.

Diskuse ke článku