nahoru

Václav Klaus ml.: Udavači na Facebooku jsou v pohybu

Miroslav Cvrček 4. května 2018 • 12:00
Facebook je s téměř 2 miliardami uživatelů nejoblíbenější sociální sítí světa
Facebook je s téměř 2 miliardami uživatelů nejoblíbenější sociální sítí světa
• foto: 
Reuters

„Nenávistí“ na sociálních sítích, vyjednáváním o vládě, poslancem pirátů, který si v zahraničí stěžoval na Andreje Babiše, i hokejovým mistrovstvím světa se zabývá pravidelná páteční rubrika poslance ODS Václava Klause ml.

1. Brusel chystá změny, kvůli nimž po roce 2020 dostaneme z fondů EU méně peněz, naopak více by měly dostat jižní země EU s vysokou nezaměstnaností. Není to nespravedlivé?

Je to jedno. Je to stejné, jako že komunistická vláda v roce 1988 přesunula část dotací z Olomoucka na Ústecko. To mi na jejich vládě vadilo ještě nejmíň.

2. Postěžoval jste si, že vám Facebook smazal příspěvek s odůvodněním, že je nenávistný. Říkal jste, že svoboda slova je ohrožena kvůli moderní technologii. Dá se to ale tvrdit, když Facebook je soukromá firma?

No, už mi to tam vrátili — příspěvek nenávistný nebyl. Byla to jen akce koordinovaných udavačů. Internet a sociální sítě bývaly oáza svobody oproti dosti zglajchšaltovaným velkým médiím. To si vlády a různí darebáci rychle uvědomili a dostali provozovatele sociálních sítí pod tlak. Kohorty udavačů, cenzorů a dalších se daly do pohybu — některé věci (čistě názorové) označují jako nenávistné a snaží se je umlčet. Jiné nenávisti jsou naopak povolené. Můžete třeba nadávat důchodcům a vesničanům, že blbě volí při volbách. Řada minorit a politických postojů je však tabu. Argument „soukromá firma“ je častý, ale trochu křivý. Facebook si „může“ dělat vlastní pravidla, ale jen když jsou tato pravidla v souladu s tím, co chtějí vlády, „neziskový občanský sektor“ a EU. Spousta soukromníků si žádná vlastní pravidla dělat nemůže. Třeba, že k vám do restaurace nesmějí děti. Nebo že se u vás v hospodě od 22.00 smí kouřit. Často lidi, co nejvíce horují pro takováto různá omezení a buzerace soukromníků a vyřvávají, že jde o „veřejný prostor“, pak jedním dechem horují pro cenzuru na internetu, protože „Facebook je soukromý — tak může mazat, koho chce“. Jinak největší „fake news“ posledního desetiletí bylo tvrzení, že v Bagdádu jsou zbraně hromadného ničení (vznikla z toho válka, rozvrat regionu, migrace...). Podle této logiky by CNN, BBC a spol. tedy měly dostat miliardové pokuty a být uzavřeny a jejich redaktoři u soudu. Ale to je v pořádku. Cenzoři a pokuty budou honit nějaký malý server, který má třeba kritický vztah k Evropské unii.

3. Andrej Babiš žene piráta Mikuláše Peksu k disciplinárnímu řízení kvůli tomu, že ve Švédsku jako člen oficiální delegace prohlásil, že český premiér zneužil dotace a je trestně stíhaný. Je to na disciplinárku?

Poslanec Peksa spolu s paní Pekarovou Adamovou (TOP 09) založili ve sněmovně „Evropskou platformu“, která sdružuje evropsky uvědomělé poslance napříč stranami. A logicky tedy české společné zájmy pro něj nemají velkou hodnotu. Chystáme se s několika kolegy napříč stranami založit naopak platformu českých poslanců, kteří si myslí, že naše primární zodpovědnost je Česká republika a její zájmy jsou nadřazené všemu ostatnímu. Na příkladu cest „papalášů“ — pojedu v červnu do Vietnamu jako předseda školského výboru. Delegaci vede místopředseda sněmovny Filip. V životě by mě nenapadlo něco tam o něm negativního vykládat našim hostitelům (většinou hlasuje opačně než já, ale politické spory a rozdíly si necháme na doma), protože tam jedeme reprezentovat Českou republiku.

4. Sociální demokraté rozhodnou o své účasti v Babišově vládě ve vnitrostranickém referendu. Troufnete si odhadnout, jak by podobné hlasování dopadlo v ODS?

To vždy trochu záleží na propagandě, kterou vede vedení strany a „okresní tajemníci“ vůči členstvu. Takhle načisto by v ODS členové hlasovali proti tak 65:35. Přičemž pro zhruba čtvrtinu členů (odpůrců) by se jednalo o zcela fatální otázku. Jiná otázka je názor voličů, a zejména potenciálních voličů. Tady už představa, že jsme povolebním vyjednáváním učitelům doručili třeba paní Valachovou zpět na ministerstvo školství nebo živnostníkům kontrolní hlášení zostřené o majetkové přiznání každých 14 dní (koalice KSČM+ČSSD+ANO bude logicky dost nalevo), bude mít méně fanatických podporovatelů.

5. Jak odhadujete výsledek českých hokejistů na mistrovství světa?

Upřímně vím jen, že jede Gudas a veterán (klobouk dolů před vztahem k reprezentaci a republice) Plekanec. Tj. neviděl jsem ani naši kompletní soupisku, ani soupeřů. Tak asi „no comment“. Prý máme hodně mladý tým. A „hlavně vyhrát“ — ostatní bych řešil až po mistrovství :-)

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.