nahoru

Václav Klaus ml.: Více dotací za běžence? Strčte si je za klobouk!

Marek Stoniš20. dubna 2018 • 11:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
reprofoto/twitter

Bombardováním Sýrie, zákazem kouření v restauracích, divadelní hrou o Ježíšovi znásilňujícím muslimku i sestavováním vlády se ve své pravidelné páteční rubrice zabývá poslanec ODS Václav Klaus ml.

Předseda vaší strany Petr Fiala přivítal spojenecký útok na Sýrii, vy jste byl proti. Jaké jsou vaše hlavní argumenty?

Neuvěřitelně nebezpečná eskalace možného globálního konfliktu velmocí. Kdyby Rusové byli stejně bojechtiví v sobotu ráno, už jste si tyhle řádky taky třeba nečetli.

Útok bez uzavření vyšetřování (například v Iráku nám také cpali, jak je jasné, že má zbraně hromadného ničení a musí začít válka – žádné takové zbraně pak nikde v Iráku nebyly, zato se rozvrátila celá oblast – následná migrace, masové vraždění, chaos). Nemyslím si, že se dá „demokracie a dobro“ – vyvážet dalekonosnými střelami. Ať si myslíme o Sýrii cokoli, šlo o útok tří zemí na jinou zemi bez mandátu OSN, jen z pozice síly. Západ nemá pro Blízký východ žádnou politiku, čeho dobrého se tedy tímto bombardováním dosáhlo? Především já válku nevítám ani ji nepodporuji. Není v zájmu České republiky.

Andrej Babiš se chystá k obchodu se sociální demokracií – vy dostanete vnitro, já policejního prezidenta (Šlachta). Co byste jako opozice dělali, kdyby policii tímto způsobem ovládl trestně stíhaný předseda vlády?

Ten, kdo vládne, ovládá exekutivu. To tak bývá. Stranám, co vládnout nechtějí, se to bude blbě kritizovat.

Francouzský prezident Macron má nový nápad, jak dostat do vzpurných zemí EU běžence:  kdo je přijme, dostane z rozpočtu unie více peněz. Kdy k nám běženci a peníze začnou proudit?

Dotace jsou skoro stejné zlo jako masívní migrace. Ať si je strčí za klobouk. Stejně by skončily typově u Ratha, a ne u normálních lidí.

Církevní kruhy protestují proti divadelní hře prezentované na divadelním festivalu v Brně, ve které Ježíš znásilňuje muslimku. Je takové umění podle vás za hranou umělecké svobody?

Jsem liberál. Že je nějaké umění debilní, ještě neznamená, že se má zakazovat. Je to případně ostuda autora, a až jednou bude nějaká vyšší spravedlnost vážit jeho pozemské skutky, už mu to pak třeba tak vtipné a invenční nepřijde. Něco jiného by bylo, pokud by věc podpořili daňoví poplatníci (tj. třeba věřící babičky z jižní Moravy) – to by pak bylo skandální.

Ústavní soud rozhodl, že zákaz kouření v restauracích není protiústavní. Kdy rozhodne, že není protiústavní v restauracích zakázat pít alkohol, což je také nezdravé?

Právě jedu do sněmovny, kde zkusíme dnes zákon změnit.





Diskuse ke článku