nahoru

Václav Klaus ml.: Babiš se bojí Evropské unie

Marek Stoniš 13. dubna 2018 • 11:00
Andrej Babiš při příchodu na jednání předsednictva a výboru ANO (12.4.2018)
Andrej Babiš při příchodu na jednání předsednictva a výboru ANO (12.4.2018)
• foto: 
ČTK

Sestavování vlády, pražská primátorka Krnáčová nebo studijní program Erasmus jsou tématem páteční pravidelné rubriky poslance ODS Václava Klause.

Prezident přijímá na Hradě předsedu komunistů a SPD. Kdyby skutečně vznikla vláda těchto dvou stran s ANO, co čeká příští necelé čtyři roky tuto zemi?

Vláda snad trochu víc hájící národní zájmy než několik předešlých. Populistická řešení některých vážných problémů. Vynechání střední třídy z oblasti zájmu. A zejména obrovskou politickou nestabilitu — způsobenou odstavením dosavadních elit od moci. Nepovažuji tuto vládu za pravděpodobnou. Babiš se bojí Evropské unie a nechce ani neumí se stát českým Orbánem.

Kdyby v politice neplatí, ale kdyby opravdu měla vzniknout vláda demokratických stran, tolerovaná ANO, jak ji navrhoval předseda lidovců Bělobrádek, co byste dělal?

Předsedu vlády ne?:-)

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová už na podzim nebude obhajovat svůj post. Co na to jako Pražák říkáte?

Za primátora Béma se postavila aspoň Blanka (bez ní by byla Praha v permanentním kolapsu a neprůjezdná) a další stanice metra. Od té doby se už jen politikaří, dělají se happeningy. „Zklidňuje“ se doprava, zavírají ulice, padají mosty, radnice jsou plné aktivistů a dobrodějů. Rozvrat.

Americký prezident Trump vyhrožuje Rusům, že na jejich pozice v Sýrii pošle americké rakety. Jsme na prahu války, minimálně nové podoby té studené?

Doufám, že ne. To bych vám ani jinak už neodpovídal a šel trávit čas jinak, kdyby měla začít raketová válka velmocí. Třeba bych se šel podívat naposledy na Prahu od Hradu, navštívil děti...

Poslanec SPD Volný tvrdí, že na evropské výukové programy Erasmus jezdí kampusoví povaleči. Není to přehnané?

Přehnané to trochu je. Na druhou stranu se tam většinou opravdu nepředřou. Erasmus je vlajkovou lodí „přínosnosti“ Evropské unie, že jako mladí lidé se díky tomu mohou podívat na studium do zahraničí. To je trochu demagogie. Například já jsem byl půl roku v Kolíně nad Rýnem v devadesátých letech a patronem byl Deutsche Akademische Austauschdienst — čili podpora existovala dávno před tím, než jsme byli v EU.Klíčová slova: Václav Klaus, rozhovor, ANO, SPDDiskuse ke článku