nahoru

Václav Klaus ml.: Blížíme se k předčasným volbám

Marek Stoniš 30. března 2018 • 13:30
Václav Klaus mladší - ilustrační snímek
Václav Klaus mladší - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

V pravidelné páteční Pětce se tentokrát Václav Klaus zamýšlí nad novou podobou české hymny a také se vrací k nedávné návštěvě předsedy americké Sněmovny reprezentantů Paula Ryana.

1. Prezident Zeman zaúkoloval BIS, aby potvrdila nebo vyvrátila informace, že jed novičok pochází z Čech. Někteří opoziční politici včetně vaší Miroslavy Němcové hovoří o velezradě. Není to přehnané?

Trochu neumětelské od prezidenta je vykládat na veřejnosti, jaké úkoly dostává tajná služba. Od toho je tajná. Se slovy jako "velezrada" bych ale brzdil. Dělat z lidí jiných politických názorů hned zločince je takové "východní".

2. Ve sněmovně vystoupil americký předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který Česku mj. poděkoval za vyhoštění ruských diplomatů. Jde však jednoznačně o pozitivní mezinárodní akt? Mnoho zemí EU se k němu nepřipojilo...

Projev republikána Paula Ryana jsem ve sněmovně poslouchal. Když mluvil o demokratických hodnotách, vyzařoval auru jak když sňatkový podvodník mluví o lásce. Já moc tyhle válečníky (už za Bushe juniora) nemusím. Nevím, jestli se Donaldu Trumpovi podaří jejich vliv vyvážit.

3. Vláda chystá výrazné slevy na veřejnou dopravu pro studenty i seniory. Není to polovičatost? Co kdybychom už konečně měli zdarma všichni všechno?

Vypadá to, že bychom se měli připravit na předčasné volby. Že dohody ANO a ČSSD váznou.

4. Ministryně obrany Šlechtová navrhuje vrátit do školních osnov brannou výchovu. Měli by opravdu školáci znovu běhat v plynových maskách a házet gumovým granátem?

Stačilo by zlepšit úroveň tělesné výchovy a v prvouce a v občance místo multikulturalismu trochu v dětech vzbuzovat vlastenectví. Jinak další dvě hodiny týdně už systém nepojme – muselo by se něco odebrat.

5. Líbí se vám nová, "dvousločná" podoba české hymny? Nemělo by se s některými státními symboly zacházet s větší úctou?

Jsem konzervativní člověk. Něco (a ne málo věcí) má zůstat stejné.  Klíčová slova: volby, vláda, hymna, Česko, Paul RyanDiskuse ke článku