nahoru

Václav Klaus ml.: Facebook pod kontrolu státu? Nesmysl!

Marek Stoniš23. března 2018 • 11:10
Mark Zuckerberg, ilustrační snímek
Mark Zuckerberg, ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Rýsující se vládní koalici ANO–ČSSD, rasismu v Česku i Jihoafrické republice nebo jedu Novičok je tentokrát věnována pravidelná páteční rubrika poslance ODS Václava Klause ml.

1. Bývalý šéf Lidového domu Bohuslav Sobotka, který byl proti koalici ČSSD s ANO, opustil Poslaneckou sněmovnu. Je tedy vláda babišovců se sociálními demokraty s tichou podporou komunistů pravděpodobnější?

Bezesporu.

2. Pouhé útržky programů takové případné koalice jsou ekonomickou noční můrou — sektorové daně, zvyšování daní firmám i zaměstnancům, proplácení prvních dnů dovolené zaměstnavateli... Bojíte se také?

Obavy jsou na místě. Je to ovšem odraz výsledků voleb a povolebního vyjednávání některých stran „čím hůř, tím možná pro nás v budoucnu trochu líp“. Tomu jsem nikdy moc nerozuměl.

3. Mezinárodním tématem číslo 1 je Rusko a vražda bývalého ruského agenta Skripala v Británii. Je podle vás podstatné, jestli se Česko podílelo na vývoji jedu Novičok, jímž byl tento muž v Londýně otráven?

Zažil jsem za svůj život mj. ujišťování mocností, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Vznikla z toho válka, rozvrat Blízkého východu... Pak se ukázala realita, že tam žádné takové zbraně nebyly. Tak raději nebudu patřit k těm, co rozviřují hysterie okolo jedu Novičok, o jehož existenci jsem do minulého týdne neměl ponětí.

4. Vláda navrhuje, aby si děti mladší patnácti let nesměly zřídit facebookovou stránku bez oficiálního souhlasu rodičů. Co je státu do toho?

Hlavně, jak se to bude v praxi dělat? Bude Facebook pod kontrolou státu (nevím, zda to mají v Íránu či Číně)? Nebo si to dítě odklikne samo?

5. Fotbalový trenér Zlína Vlastimil Petržela označil za viníka gólu v utkání svého týmu s Plzní „toho černocha“. Okamžitě byl označen za rasistu, klub se za něj omluvil. Je tento výraz skutečně důkazem rasistického myšlení?

Za asi tak miliónkrát větší rasismus považuji vraždění bělošských farmářů a jejich vyhánění z farem (podporované státem a zákony) v Jihoafrické republice. Protože o tom většina médií nepíše nic, nebudu se k trenéru Petrželovi vyjadřovat. Když mě někdo označí za „bělocha“, nepovažuji to za urážku, ale za holý fakt. Doufám, že nebudu žít ve světě, kde se mrtvola bude muset označovat jako „člověk s pozměněným metabolismem“ a podobně. 

Diskuse ke článku