nahoru

Václav Klaus ml.: Politika do školy nepatří

Marek Stoniš16. března 2018 • 16:30
V Praze se na několika místech sešly stovky stávkujících studentů. Demonstrací #VyjdiVen hájili ústavní hodnoty proti Babišovi a Zemanovi
V Praze se na několika místech sešly stovky stávkujících studentů. Demonstrací #VyjdiVen hájili ústavní hodnoty proti Babišovi a Zemanovi
• foto: 
Zbyněk Pecák

Demonstracím studentů za dodržování ústavnosti, za nezávislost České televize, vládě Andreje Babiše i obviněním válečného veterána za protimuslimské výroky se věnuje pravidelná páteční rubrika poslance ODS Václava Klause ml.

1. Dal byste jako ředitel školy volno studentům, kteří na ulici demonstrují za dodržování ústavních zvyklostí?

Ne. Politika do škol nepatří. Lidé (klidně gymnazisté) mají bojovat v kampani, podporovat kandidáty, kterým věří (aby porazili ty, jimž nevěří). Nikoli pak protestovat proti výsledkům voleb. Je s podivem, že lidé, kteří se jak čert kříže bojí referenda (třeba o Evropské unii), se pak bezostyšně zaštiťují názorem „lidu“: když naženou na ulici větší či menší dav. Ve školách je to zcela špatně, protože se tam má každé dítě cítit bezpečně a svobodně. Jak se asi může cítit děcko, jehož rodiče třeba volí Babiše či Zemana, ale „škola jde demonstrovat“. Třeba někde v Praze. V opačném gardu si to představte třeba v Havířově. Do škol tohle nepatří.

2. V ulicích se bojuje za Českou televizi. Dá se očekávat po téměř dvaceti letech nová „spacáková“ revoluce?

Otázka je, kdo komu televizi bere. Zejména tedy, komu ji berou. Zaměstnancům? Nebo dodavatelům? Nebo snad nám, co to platíme? Otázka kdo — je zajímavá neméně. Zvolení zástupci lidu? Nebo nějaký lupič? Nebo se neděje nic, jen se vyhrožuje lidem, kteří si myslí, že státní televize ve 21. století je přežitek, a nesměle si to někde troufnou říci?

3. Andrej Babiš chce za každou cenu odvolat šéfa GIBS. To už má některé rysy způsobu, jakým se komunisté před rokem 1948 drali k moci. Nebo ne?

Některé takovéto rysy to má. Taky to má ale rysy toho, že vláda holt disponuje exekutivní mocí a jmenuje či odvolává vedoucí různých státních organizací. Například kdybych byl ministr školství — také bych pár lidí okamžitě odvolal.

Ruské volby v kostce: Putinovi pomáhají sankce i smrt agenta v Británii. Voliči mohou vyhrát iPhone >>>

4. Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti kvůli veřejné výzvě, aby lidé vzali do rukou cepy a vidle proti vlastizrádcům a muslimům. Je normální, aby byl za podobná slova někdo souzen?

Myslím, že bychom se ke skutečným válečným veteránům, kteří nasazovali život za zájmy naší země, měli chovat s úctou.

5. Mediální „hvězdou“ týdne se stal otec, který si s odkazem na zákony vymáhal na škole, aby jeho dítě nemuselo psát úkoly. Je to správná cesta ke vzdělání?

Už jsem o tom napsal na Novinky.cz. Jedním slovem. Stavět se na stranu dítěte proti škole je vždy špatně a ničemu dobrému to neprospěje. Nejen když dítěti chceme šetřit práci.

Diskuse ke článku