nahoru

Václav Klaus ml.: Zákaz dieselů v Německu? Útok elit na chudé lidi

Marek Stoniš9. března 2018 • 13:30
Typická manipulace: aktivisté straší plícemi černými od sazí. Moderní diesel ale díky výfukovému filtru žádné saze nevypouští
Typická manipulace: aktivisté straší plícemi černými od sazí. Moderní diesel ale díky výfukovému filtru žádné saze nevypouští
• foto: 
Autobild

Inaugurace prezidenta, sestavování vlády, italské volby i zákaz dieselů v Německu jsou tématem dnešní pravidelné rubriky poslance ODS Václava Klause ml.

1. Někteří poslanci TOP 09 a ODS odešli během pasáže prezidentova inauguračního projevu o médiích ze sálu. Rozumíte jejich gestu?

Jsem pro svobodu projevu, svobodu shromažďování a tak dále. Tedy i svobodu někam jít, nejít či odejít. Já jsem vystupoval v Ostravě na dlouhou dobu domluvené konferenci pro ředitele škol, tak jsem na inauguraci nebyl, a co se tam dělo, neviděl...

2. Mlátička Ondráček nakonec nepovede komisi pro kontrolu GIBS. Je to dobře?

Vzhledem k tomu, že z důvodů, o kterých nechci spekulovat, se k zásahům proti demonstrantům koncem osmdesátých let hrdě hlásil a neviděl na nich nic špatného, se věc přesunula z osobní kandidatury do diskuse o komunistickém režimu. Je často vidět, jak komunisté ve sněmovně na jednu stranu vždy řeknou, že jsou založeni (KSČM) v roce 1990 a nemají jaksi s minulým režimem přímou souvislost, na druhou stranu se zase (zvlášť v emočně napjatějších situacích) chovají a vyjadřují přesně naopak.

3. Volby byly skoro před půl rokem, a stále nemáme vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Čím si to vysvětlujete?

Ve sněmovně je devět stran. Není jasná většina s podobným programem. Strany protestu (ANO, piráti) se navzájem nesnášejí, respektive piráti hrají o celý bank a mají čas, nechtějí dělat nějaké koalice. ODS nechce o vládě jednat. Kalouska s Babišem pojí osobní nepřátelství. Další malé straničky (STAN, KDU) se nabízejí ostošest, ale zase nemají dost hlasů. Zbývají socialisté, kde má Babiš také s částí jejich klubu osobní nepřátelství (Sobotka) a myslí si, že stojí za jeho trestním stíháním. S komunisty a SPD má zase problém část liberálnějších poslanců ANO. Do toho ANO vyhrálo volby přesvědčivě a má spoustu poslanců, tj. bez nich se nic nehne ve sněmovně a vždy jsou součástí jakékoli hlasovací většiny u všech zákonů a jednání. Situace je složitá.

4. Jak hodnotíte výsledek italských parlamentních voleb, ve kterých zvítězily převážně euroskeptické strany?

Itálie je jednou z největších obětí společné evropské politiky jak ekonomicky, tak z hlediska migrace. Tak mi přijde, že mohly mít euroskeptické strany i více. Vždy jsem podporoval Berlusconiho, tak mám z vítězství radost.

5. Německý správní soud vyhověl zeleným aktivistům a dovolil městům zakázat do nich vjezd kvůli emisím i úplně moderním dieselům. Kam to povede? Budeme jezdit na elektřinu, vodík?

Tato věc je dalším kamínkem do mozaiky sebedestrukce naší civilizace, pokud se na to podíváme filozoficky. Je to taky útok elit na chudé lidi, co mají starší auto. Na cizince. Je to další krok k dominanci státu nad občanem.

 

Diskuse ke článku