nahoru

Václav Klaus ml.: Koalice ANO a ČSSD by byla strašná

Marek Stoniš 23. února 2018 • 11:00
Jan Hamáček a Andrej Babiš - ilustrační snímek
Jan Hamáček a Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

V pravidelné páteční rubrice se poslanec ODS Václav Klaus ml. tentokrát věnuje účasti Miloše Zemana na sjezdu KSČM, střelbě v amerických školách i novému návrhu zákona, jenž zpřísňuje lobbing.

1. Miloš Zeman vystoupí jako první polistopadový prezident na sjezdu KSČM. Pořád nelitujete, že jste jej volil?

Upřímně – bojovat 29 let po revoluci s KSČM (v jádru se v ničem neliší od sociální demokracie) – mi přijde trapné. Jak již napsal Chesterton před 100 lety: Bojovat s bývalými tyrany a zastaralými předsudky vyžaduje asi tolik odvahy jako bojovat s vlastní babičkou. Smělost má jen ten, kdo se postaví tyranii mladé jako jarní vánek... Já jsem stál 17. listopadu 1989 na Národní třídě a snažil se, aby komunismus padl. Teď po třiceti letech svatouškovsky moralizovat se mi příčí. Na sjezd KSČM bych nejel, ani by mě nepozvali. Zeman je levicový politik a volila ho drtivá většina komunistických voličů, tak na sjezd jede.

2. Jan Hamáček se stal předsedou sociální demokracie a jeho strana začala jednat s ANO o vstupu do vlády. Prioritou pro ČSSD je zvyšování daní. Máme se jich opravdu bát?

Obě jmenované strany většinou (viz minulé volební období) nic jiného nenapadne než sebrat peníze občanům a rozfofrovat je na nesmysly. Jejich koalice byla strašná, pokud bude znovu – je to tragédie pro tuhle zemi a aktivní lidi, kteří pracují a platí daně.

3. Jak hodnotíte – nejen jako bývalý pedagog – návrh amerického prezidenta, aby se učitelé vyzbrojili a cvičili ve střelbě a napříště tak zabránili řádění šílených střelců na tamních školách?

S touto myšlenkou jsem se setkal již v Texasu. Jiný svět. Je to asi jako bychom hodnotili, že se při minus 40 nechodí v Rusku do školy, ale při minus 35 už jo. :-) Jinak jako pedagog: když ve škole řádí ozbrojený psychopat, je určitě lepší mít zbraň než ji nemít.

4. Vláda chce omezit lobbing a uzákonit seznam lobbistů. Když budeme mít tu otevřenost, neměl by Andrej Babiš prozradit seznam svých lobbistů, kteří mu před lety prolobbovali u poslanců přehlasování prezidentského veta dotační podpory biopaliv?

Seznam lobbistů – to je kašpařina. A ty ostatní (nesepsaní) budou jako dělat co? Nebudou se smět přiblížit k poslanci nebo členovi vlády na méně než 5 metrů? Biopaliva jsou zločin (na autech, na přírodě, na peněženkách daňových poplatníků).

5. Amnesty International kritizuje Českou republiku za nerovný přístup Romů ke vzdělání. Opravdu se u nás malým Romům brání ve vzdělání?

Nevím, proč veřejný prostor zahlcují aktivistické bojůvky placené ze zahraničí. Upřímně to nechápu. Jinak školy jsou jedna z mála věcí týkající se romské menšiny, která jakžtakž funguje. Díky obrovskému nasazení učitelů.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.