nahoru

Václav Klaus ml.: Miloš Zeman? Moje truchlivá volba

Marek Stoniš 19. ledna 2018 • 16:50
Václav Klaus mladší
Václav Klaus mladší
• foto: 
profimedia.cz

Volbou prezidenta, evropskými dotacemi i koaličním jednáním v Praze i Berlíně se zabývá ve své pravidelné páteční rubrice poslanec ODS Václav Klaus ml.

Ve sněmovně jste v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo prohlásil, že tři čtvrtiny evropských dotací jsou zlodějina. Jak jste přišel na to, že čtvrtina evropských dotací je poctivá?

Kvalifikovaným odhadem :-)

Vyčetl jste Andreji Babišovi nečinnost při vyjednávání. On ale už začal vyjednávat se sociálními demokraty. Rýsuje už se staronová koalice ANO – ČSSD – KDU-ČSL?

Vyčetl jsem mu nečinnost při vyjednávání o této vládě. Protože to vše zdržuje, země je tři měsíce od voleb bez vlády. Jinak doufám, že staronová koalice nevznikne, což neznamená, že nevznikne ještě něco horšího.

Deklaroval jste veřejně, že ve druhém kole prezidentských voleb budete volit Miloše Zemana. Vy jako bytostný pravičák volíte bytostného socialistu kvůli nechuti k Jiřímu Drahošovi, nebo jsou v tom i jiné důvody?

Odpověděl jsem novináři na otázku - což nevím, zda je úplně deklarace. Prezident Zeman není mým kandidátem, jen u jeho oponenta se bojím naprostého konformismu vůči EU, migraci, inkluzi ve školách a tak dále. Všemu proti čemu v politice vystupuji. Je to pro mě truchlivá volba (mrzí mě, že ODS neměla vlastního kandidáta a musel jsem volit kandidáta Realistů v prvním kole), ale takhle jsem se rozhodl.

V Německu se schyluje k uzavření koalice CDU Angely Merkelové se socialisty Milana Schulze. Jaký tato koalice může mít vliv na evropskou politiku, případně Českou republiku?

V případě Schulze přibude trochu agresivity. Jinak se hlavní evropská a německá politika nezmění. 

Věříte, že projde váš návrh na zrušení povinného posledního ročníku školky?

U těch dvouletých dětí si myslím, že můj zákon projde; u povinného posledního ročníku je to 50 na 50, bude záležet na poslancích hnutí ANO.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.