nahoru

Václav Klaus ml.: Na sněmovním hřišti je devět mužstev a nedá se na to koukat

Marek Stoniš24. listopadu 2017 • 10:40
Václav Klaus mladší
Václav Klaus mladší
• foto: 
Dan materna / Mafra /Profimedia.cz

Cestě prezidenta do Ruska, dění v Poslanecké sněmovně i sestavování vlády se věnuje ve své pravidelné rubrice poslanec občanských demokratů Václav Klaus jr.

1. Andrej Babiš vyzývá Petra Fialu a ODS, abyste šli s ním „makat“ do vlády. Myslí to podle vás upřímně?

Jedna věta z desetiminutového plamenného vystoupení ve sněmovně před televizními kamerami se jistě nedá brát jako seriózní nabídka. Jen jako součást vystoupení.

2. Jak hodnotíte východní diplomacii prezidenta Miloše Zemana a jeho poslední zastávku v Rusku?

Myslím, že zájmem České republiky jsou standardní vztahy se všemi velmocemi. USA, Ruskem i Čínou. Jakož i vzájemný obchod.

3. Zeptám se jako sportovní redaktor sportovce po zápase: Jaké jsou vaše první pocity z jednání ve sněmovně? Demokratický blok se zdá být z počátku zápasu v defenzívě.

Moje dojmy jsou, že na hřišti je devět mužstev a nikdo úplně přesně neví, na jakou hraje branku. Ale několik dvojic z různých týmů se upřímně nenávidí. Sportovní terminologií se na to nedá koukat.

4. Jak byste odpověděl člověku, jenž chce vysvětlit, kdo jsou dnes ve sněmovně opoziční strany a které vládní?

Vládní strany jsou zatím ČSSD, ANO a lidovci. Doufám, že to nebude platit dlouho, protože vládu Sobotka–Babiš považuji za nejhorší (spolu se Špidlovou) od roku 1990.

5. Následné přepočítávání preferenčních hlasů personálně změnilo klub ODS. Ukazuje se, že chyb ve sčítání hlasů bylo poměrně hodně. Neměl by za to někdo konkrétně pykat? Ministerstvo vnitra?

Složité systémy, například preferenční hlasy, ve spojení s lidským faktorem vykazují vždy tendenci k chybám. Několik komisí, zdá se, počítalo preferenční hlasy podobně jako v komunálních volbách (tedy při absenci preferenčních hlasů, započetli první čtyři na kandidátce).

Diskuse ke článku